20 lutego 2019

Blogi » Blogi

Transport przyszłości – 3 innowacje, które odmienią oblicze branży TSL

Transport przyszłości – 3 innowacje, które odmienią oblicze branży TSL

Wydaje się, że branża transportowa wciąż w niewielkim stopniu korzysta z możliwości, które daje rozwój technologiczny. Oczywiście pojawiają się coraz nowocześniejsze modele ciężarówek i coraz wygodniejsze systemy zarządzania procesami przewozowymi, jednak dzisiejszy transport pod wieloma aspektami przypomina ten sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Dzięki nowoczesnym drogom jest oczywiście szybszy i bezpieczniejszy, ale po autostradach wciąż poruszają się ciężarówki prowadzone przez kierowców, nawigowane przez spedytorów i tankowane na stacjach benzynowych.

Należy jednak spodziewać się tego, że w przeciągu kilku lub kilkunastu kolejnych lat oblicze transportu odmieni się o 180 stopni. Oto trzy przykłady innowacji, które skłaniają do wyciągnięcia takich wniosków:

  1. Dane w chmurze. Już teraz duża część danych dostępna jest w internecie, a w przyszłości stanie się to standardem. Zmiany w tym aspekcie będą szły w parze z rozwojem systemów telematycznych w zakresie zarządzania parkiem pojazdów, zarządzania procesami logistycznymi czy śledzenia przesyłek. Zgodnie z tym kierunkiem zmian można założyć, że już wkrótce znikną papierowe wersje dokumentów przewozowych i rozliczeń, a wszystkie informacje będą przekazywane elektronicznie i przechowywane w chmurze.

  2. Inteligentne tachografy. Wyposażenie tachografów w systemy GPS pozwoli na dokładniejszą niż kiedykolwiek kontrolę pracy kierowców i wyeliminowanie możliwości manipulowania danymi. Co więcej, nowe urządzenia mają umożliwiać służbom kontrolę bez konieczności zatrzymywania pojazdu. Pojawi się możliwość m.in zdalnego odczytania informacji na temat masy pojazdów czy czasu pracy kierowcy. Ta zmiana dzieje się na naszych oczach – od 2019 roku w UE pojawi się obowiązek montowania tachografów nowej generacji we wszystkich nowych pojazdach.

  3. Hybrydowe ciężarówki i e-autostrady. Ciężarówki z napędem hybrydowym w ciągu najbliższych lat zaczną coraz częściej pojawiać się na drogach, co wpłynie na obniżenie kosztów transportu, na wzrost bezpieczeństwa jazdy, a także na poprawę stanu środowiska. Dzięki zastosowaniu takiego napędu możliwe będzie obniżenie zużycia paliwa nawet o 1/4, zmniejszenie emisji toksycznych składników spalin oraz znaczne zredukowanie hałasu. W dalszej przyszłości czeka nas natomiast prawdziwa rewolucja dotycząca autostrad. W Niemczech powstaje obecnie 10 km elektrycznej linii, która będzie dostarczała prąd hybrydowym ciężarówkom. Ten pierwszy fragment e-autostrady ma powstać do 2018 roku, po czym przeprowadzone zostaną testy. Jeśli elektryczna autostrada właściwie będzie spełniała swoje zadania, z pewnością rozpoczną się kolejne inwestycje w tego rodzaju rozwiązania na coraz większą skalę.

Unowocześnianie branży transportowej w najbliższym czasie znacznie przyspieszy. Nowa, powstająca na naszych oczach rzeczywistość transportowa budzi ogromną ekscytację, a jednocześnie nadzieję, że uda się nam – firmom transportowym – dobrze w niej odnaleźć.***

Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.pl


Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×