22 stycznia 2019

Blogi » Blogi

3 sposoby na poradzenie sobie z zagrożeniami

3 sposoby na poradzenie sobie z zagrożeniami

Na pytanie zadane w tytule odpowiedzi szuka wiele osób: zarówno właściciele firm transportowych, ich pracownicy, politycy odpowiedzialni za stanowienie prawa, jak i sami kierowcy. Osoby wykonujące ten zawód narażone są na różnorodne zagrożenia. Począwszy od kradzieży i napadów, poprzez problemy spotykane na drogach, aż po wynikające z wielogodzinnej pracy przemęczenie, które może negatywnie wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdu.


Łotewski sposób na zmęczenie w kabinie

Ten ostatni problem chcą rozwiązać także producenci nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja o tym, że na Łotwie powstają bransoletki dla kierowców. Te drobne urządzenia na bieżąco monitorują rytm serca oraz badają ilość wydzielanego przez skórę potu. Na podstawie zebranych w ten sposób danych bransoletka rozpoznaje nadmierne zmęczenie kierowcy i wysyła delikatne impulsy elektryczne. Ich zadaniem jest zwrócenie jego uwagi, rozbudzenie go i podniesienie koncentracji.


Portugalska technologia dla kierowców

W Portugalii natomiast do użytku trafiła nieco łagodniejsza forma takich urządzeń. Kierowcy pracujący w sieci Aveiro Bus korzystają już z bransoletek, które po wykryciu zmęczenia wibrują i wydają dźwięki. Co ciekawe, urządzenia te są bardzo czujne i, jak zapewniają ich twórcy, bardzo precyzyjnie rozpoznają symptomy zmęczenia. Potrafią wychwycić je nawet na 10 minut przed tym, jak kierowca sam zda sobie z nich sprawę. Jeśli bransoletki się sprawdzą, najprawdopodobniej wkrótce trafią na rynek komercyjny.


Antydrzemki już dostępne

Już teraz jednak każdy kierowca może się zaopatrzyć w alarm antydrzemkowy. Być może nie działa on tak precyzyjnie jak bransoletka mierząca puls, jednak w wielu przypadkach może uchronić zmęczonego kierowcę przed odpłynięciem podczas monotonnej jazdy. Kiedy głowa kierowcy bezwładnie opada, specjalna nakładka na ucho reaguje sygnałem ostrzegawczym, który natychmiast go budzi. Osoby kierujące pojazdami powinny naturalnie dużo wcześniej rozpoznawać symptomy zmęczenia i nie doprowadzać do senności, jednak założenie na ucho antydrzemki z pewnością nie zaszkodzi nawet tym najbardziej ostrożnym. Taki drobny, ale skuteczny gadżet można kupić nawet za kilka, kilkanaście złotych.

X Polecamy artykuł:
Psucie prawa

Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.pl

Polub fanpage ekspertaPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×