16 czerwca 2019

Blogi » Blogi

Bezpieczna jazda w czasie ulewy

Bezpieczna jazda w czasie ulewy
Jesień to czas deszczowej pogody, która przekłada się na trudne warunki na drogach. Jazda samochodem podczas deszczu stwarza duże ryzyko wypadku. Zagrożenie jest jeszcze większe, gdy mowa o samochodach ciężarowych.

Jak zatem jeździć podczas ulewy? Poniższe porady mogą przydać się kierowcom zarówno ciężarówek, jak i mniejszych pojazdów.

Jakie zagrożenia czyhają na kierowców podczas deszczowej pogody?
Jazda podczas ulewy stwarza ryzyko wpadnięcia w poślizg, a także zderzenia z innym pojazdem – niekoniecznie jadącym z naprzeciwka. Dużym zagrożeniem są też spadające gałęzie i konary drzew. Przy dużej ulewie możliwe jest nawet zmycie pojazdu z drogi. Ponadto przez ograniczoną widoczność i większą trudność hamowania bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad pojazdem i "wylądować" w rowie lub na przydrożnym drzewie.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy w deszczu?

Poniższe porady mogą pomóc zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa przy niesprzyjającej pogodzie.

1) Jeśli możesz, przerwij jazdę. Ulewy i burze zwykle są przejściowe i po kilkunastu minutach można już wrócić na trasę bez żadnego ryzyka. Jeśli jest możliwość zatrzymania się na stacji benzynowej lub innym przydrożnym miejscu do parkowania, warto skorzystać z tej opcji.

2) Podczas burzy pozostań w aucie. Będzie ono najbezpieczniejszym miejscem, jeśli wokół nie ma żadnych zabudowań. Samochód ochroni Cię przed polem elektrostatycznym, a także przed spadającymi z drzew gałęziami. Należy jednak unikać kontaktu z jakimikolwiek metalowymi elementami.

3) Jeśli musisz kontynuować jazdę, zachowaj środki ostrożności. Po pierwsze, zwolnij, po drugie, zachowaj duży odstęp od samochodu przed Tobą, po trzecie, bardzo ostrożnie przejeżdżaj przez skrzyżowania (nawet jeśli to Ty masz pierwszeństwo).

4) Nie zbliżaj samochodu do przewróconych słupów ani zerwanych linii energetycznych.

5) Zatrzymaj auto, jeśli droga przed Tobą jest niewidoczna, a po całej powierzchni spływa woda. Inaczej ryzykujesz, że trafisz na ubytek w nawierzchni lub samochód zostanie "zmyty" na pobocze.

6) Wycofaj się, jeśli woda deszczowa dotyka dolnej krawędzi drzwi samochodu.

7) Unikaj poruszania się po nieutwardzonych drogach. Niestabilny grunt znacznie utrudnia jazdę, a błoto może całkowicie unieruchomić samochód.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×