Sobota, 29 kwietnia 2017     Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty» Dodaj ogłoszenie o pracę» Dodaj firmę do katalogu

Polski protest przeciw sojuszowi drogowemu

Polski protest przeciw sojuszowi drogowemuW dniach 14-15 lutego delegacja resortu infrastruktury przebywa we Francji, gdzie prowadzi rozmowy w sprawie niekorzystnych dla polskiego transportu zmian, jakie proponuje zawarty niedawno sojusz drogowy.
Czego dotyczą zmiany?
Jednym z głównych powodów, dla których Polska zdecydowała się interweniować, jest podpisany kilkanaście dni temu sojusz drogowy. Jest to zawarte pomiędzy ministrami z 9 krajów europejskich porozumienie, którego postanowienia godzą w interesy polskich firm transportowych. Jednym z celów sojuszu drogowego jest ograniczenie działalności zagranicznych kierowców ciężarówek na terenie krajów zachodnioeuropejskich i skandynawskich. Środkiem, który miałby służyć osiągnięciu tego celu miałby być m.in. nakaz powrotu kierowcy do kraju firmy zatrudniającej w dni wolne i weekendy.


Sojusz przeciwko Polsce?

Co na to Polska?

Wprowadzenie w życie postanowień sojuszu drogowego bez wątpienia byłby ciosem dla polskich firm transportowych, które byłyby zmuszone do wycofania się z rynku europejskiego. Nowe przepisy godzą jednak nie tylko w polskie interesy –  przeciwko protekcjonistycznym rozwiązaniom zawartym w postanowieniach sojuszu drogowego są również Bułgarzy, Chorwaci, Czesi, Estończycy, Grecy, Węgrzy, Litwini, Rumuni, Słowacy i Słoweńcy. Kraje te współdziałały już przy okazji sprzeciwu wobec wprowadzenia płacy minimalnej w Niemczech.
Oprócz tworzenia wspólnego frontu z wymienionymi państwami, polski resort infrastruktury zamierza również zorganizowanie w polskim przedstawicielstwie przy UE konferencji pt.: „Liberalizacja czy protekcjonizm, szanse i zagrożenia dla międzynarodowego transportu drogowego”. W planach jest również prowadzenie szeroko zakrojonych konsultacji z partnerami społecznymi.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl
DODAJ DO: facebook Twitter
Wyślij tekst znajomemu Drukuj
Dodaj komentarz (rozwiń)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Spedycje.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
 

SONDA

Jak oceniasz sytuację w swojej Firmie?