Środa, 26 kwietnia 2017     Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda» Dodaj ogłoszenie o pracę» Dodaj firmę do katalogu

Split payment i monitoring transportu jeszcze w tym roku?

Split payment i monitoring transportu jeszcze w tym roku?W minioną środę minister Morawiecki zapowiedział rychłe wprowadzenie systemu split payment, czyli tzw. podzielonej płatności - mechanizmu, który ma na celu uszczelnienie systemu VAT. W planach jest również uszczelnienie monitorowania transportu. O co w tym wszystkim chodzi?
Split payment w pigułce
Obecnie system podzielonej płatności obowiązuje już w dwóch krajach Unii Europejskiej – we Włoszech oraz w Czechach. Zgodnie z jego zasadami, zamieszkujący te kraje nabywcy towarów są zobowiązani regulować faktury w odpowiedni sposób, tzn. dzielić je na dwie części. Pierwszą część – kwotę netto – muszą wpłacać na konto sprzedawcy, zaś drugą, czyli VAT, przelewać na specjalne konto urzędu skarbowego. Taki system ma na celu eliminację nadużyć w odprowadzaniu podatku przez przedsiębiorców.
 Ze statystyk wynika, ze wprowadzenie tego mechanizmu okazało się być korzystnym zabiegiem e Włoszech, gdzie udało się odzyskać blisko 2 miliardy euro, choć nowym mechanizmem objęto tam tylko niektóre z typów transakcji.

Monitoring transportu, czyli…?
Split payment docelowo miałby objąć branże: paliwową i budowlaną, a planowane wpływy do budżetu szacowane są na ok. 4 miliardy złotych. „Na muszce” rządu jest jeszcze jedna branżą - trannsport. By zwiększyć wpływy z podatków, rząd planuje uszczelnić monitoring transportu, co w praktyce oznaczałoby śledzenie ciężarówek za pomocą specjalnych lokalizatorów. Trwają już prace nad tym, by informacja o ruchu drogowym przekazywana była do jednego systemu, z którego mogłyby korzystać zarówno instytucje finansowe, jak i skarbowe. Wszystkie zmiany mają być wprowadzone jeszcze w tym roku.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl
DODAJ DO: facebook Twitter
Wyślij tekst znajomemu Drukuj
Dodaj komentarz (rozwiń)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Spedycje.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
 

SONDA

Jak oceniasz sytuację w swojej Firmie?