24 lipca 2017

Blogi » Hubert Szawaryński

Split payment i monitoring transportu jeszcze w tym roku?

Split payment i monitoring transportu jeszcze w tym roku?W minioną środę minister Morawiecki zapowiedział rychłe wprowadzenie systemu split payment, czyli tzw. podzielonej płatności - mechanizmu, który ma na celu uszczelnienie systemu VAT. W planach jest również uszczelnienie monitorowania transportu. O co w tym wszystkim chodzi?
Split payment w pigułce
Obecnie system podzielonej płatności obowiązuje już w dwóch krajach Unii Europejskiej – we Włoszech oraz w Czechach. Zgodnie z jego zasadami, zamieszkujący te kraje nabywcy towarów są zobowiązani regulować faktury w odpowiedni sposób, tzn. dzielić je na dwie części. Pierwszą część – kwotę netto – muszą wpłacać na konto sprzedawcy, zaś drugą, czyli VAT, przelewać na specjalne konto urzędu skarbowego. Taki system ma na celu eliminację nadużyć w odprowadzaniu podatku przez przedsiębiorców.
 Ze statystyk wynika, ze wprowadzenie tego mechanizmu okazało się być korzystnym zabiegiem e Włoszech, gdzie udało się odzyskać blisko 2 miliardy euro, choć nowym mechanizmem objęto tam tylko niektóre z typów transakcji.

Monitoring transportu, czyli…?
Split payment docelowo miałby objąć branże: paliwową i budowlaną, a planowane wpływy do budżetu szacowane są na ok. 4 miliardy złotych. „Na muszce” rządu jest jeszcze jedna branżą - trannsport. By zwiększyć wpływy z podatków, rząd planuje uszczelnić monitoring transportu, co w praktyce oznaczałoby śledzenie ciężarówek za pomocą specjalnych lokalizatorów. Trwają już prace nad tym, by informacja o ruchu drogowym przekazywana była do jednego systemu, z którego mogłyby korzystać zarówno instytucje finansowe, jak i skarbowe. Wszystkie zmiany mają być wprowadzone jeszcze w tym roku.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×