24 czerwca 2018

Blogi » Hubert Szawaryński

5 najbardziej niebezpiecznych nawyków kierowców

5 najbardziej niebezpiecznych nawyków kierowców ... sprawdź czy też je masz
Popełnić błąd za kierownicą – zdarza się najlepszym. Gorzej, jeśli kierowca popełnia ten sam błąd notorycznie, przez co z czasem staje się on jego nawykiem. Nawykiem, który może skutkować nie tylko mandatem, ale również poważnym wypadkiem. Oto lista 5 złych nawyków, których należy się wystrzegać:

1. Trzymanie kierownicy jedną ręką
Wśród kierowców wielu jest „jednorękich bandytów”, którzy prowadzą samochód jedną ręką. Co więcej, wielu jest takich, o zgrozo, którzy proszą o przytrzymanie kierownicy pasażera, zajmując się w tym czasie czymś innym. Tego rodzaju zachowania sprawiają, że szanse na ominięcie  niespodziewanej przeszkody na drodze maleją o ok.30-40%, grożąc brzemienną w konsekwencje stłuczką!


Za szybcy, za wściekli

2. Kolana na kierownicy

Podobną sytuacją jak ta, opisana wyżej, jest prowadzenie auta… kolanami. Aż 90% kierowców przyznaje, że zdarza im się trzymać kierownicę kolanami, używając w tym czasie rąk do napisania SMS-a, jedzenia lub innych niezwiązanych z jazdą czynności.

3. Rozmowa przez telefon w czasie jazdy
Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy to sytuacja nagminna – do tego zachowania przyznaje się ok. 70% kierowców. Oprócz trzymania kierownicy jedną ręką, często wiąże się to ze znacznie obniżoną koncentracją i szybkością reakcji. Badania wykazują, że kierowca rozmawiający przez telefon reaguje za kierownicą tak jak osoba z promilem alkoholu we krwi!

4. Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa

Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie nie pałają specjalną sympatią do pasów bezpieczeństwa. Pytani o powody, często wskazują na niewygodę. Rezygnacja z zabezpieczenia na rzecz wygody, często jest katastrofalna w skutkach. Blisko 50% śmiertelnych ofiar wypadków mogłoby nadal żyć, gdyby miały zapięte pasy.

5. Lekceważenie krótkich tras

Kierowcy bagatelizują krótsze trasy, zapominając o tym, że wypadek może im się przydarzyć nawet tuż za bramą domu. Krótkie dystanse nie powinny zatem zwalniać z wytężonej czujności i ostrożności za kierownicą.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×