19 sierpnia 2017

Blogi » Hubert Szawaryński

Podróż z dzieckiem w kabinie – jakie zasady?

Podróż z dzieckiem w kabinie – jakie zasady?Wakacje to okres, w którym tata-kierowca ma szansę spędzić więcej czasu ze swoimi pociechami, biorąc je ze sobą w trasę. Zanim to się jednak stanie, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które dotyczą przewozu dzieci w ciężarówkach.
Czy każde dziecko może pojechać w trasę?
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, każde dziecko o wzroście do 150 cm może być przewożone na przednim siedzeniu samochodu – zarówno osobowego, jak i ciężarowego, o ile jest on wyposażony w specjalnie przeznaczony do tego fotelik. Dzieci od 135 cm wzrostu mogą ponadto przebywać podczas jazdy na tylnym siedzeniu w pasach bezpieczeństwa, bez potrzeby montowania fotelika. Fotelik nie jest konieczny również w przypadku dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu jego stosowania.


Czego obawiają się polskie firmy transportowe?

W przypadku przewożenia trójki dzieci, dwójka z nich ma obowiązek jazdy w foteliku na tylnym siedzeniu, natomiast trzecie dziecko, które liczy co najmniej 3 lata, może jechać bez fotelika, ale z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

O jakich dokumentach należy pamiętać?
Jadąc z dzieckiem za granicę, należy pamiętać o przygotowaniu dla niego odpowiednich dokumentów. Chodzi tu głównie o paszport lub dowód osobisty, który umożliwia poruszanie się po krajach strefy Schengen. By wyrobić dziecku paszport, należy złożyć wniosek w dowolnym punkcie paszportowym w kraju. W przypadku dowodu osobistego, należy się udać do urzędu gminy zgodnego z adresem zameldowania rodziców dziecka. Każdy maluch wyjeżdżający poza granice kraju z rodzicem, powinien być również wyposażony w ubezpieczenie zdrowotne, czyli kartę EKUZ, którą można wyrobić bezpłatnie w oddziale wojewódzkiego NFZ.

Kiedy NIE MOŻESZ zabrać dziecka w trasę?
Istnieją sytuacje, kiedy ze względów bezpieczeństwa, nie wolno zabierać dzieci we wspólną trasę. Do tego rodzaju sytuacji należy realizacja transportu ADR, czyli przewóz towarów niebezpiecznych. Zgodnie z przepisami, kierowca powinien odbyć taką trasę sam lub w towarzystwie członka załogi pojazdu. Za złamanie tego przepisu, zarówno kierowcy, jak i firmie transportowej grożą wysokie kary finansowe.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×