23 lipca 2018

Blogi » Hubert Szawaryński

Podróż z dzieckiem w kabinie – jakie zasady?

Podróż z dzieckiem w kabinie – jakie zasady?Wakacje to okres, w którym tata-kierowca ma szansę spędzić więcej czasu ze swoimi pociechami, biorąc je ze sobą w trasę. Zanim to się jednak stanie, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które dotyczą przewozu dzieci w ciężarówkach.
Czy każde dziecko może pojechać w trasę?
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, każde dziecko o wzroście do 150 cm może być przewożone na przednim siedzeniu samochodu – zarówno osobowego, jak i ciężarowego, o ile jest on wyposażony w specjalnie przeznaczony do tego fotelik. Dzieci od 135 cm wzrostu mogą ponadto przebywać podczas jazdy na tylnym siedzeniu w pasach bezpieczeństwa, bez potrzeby montowania fotelika. Fotelik nie jest konieczny również w przypadku dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu jego stosowania.


Czego obawiają się polskie firmy transportowe?

W przypadku przewożenia trójki dzieci, dwójka z nich ma obowiązek jazdy w foteliku na tylnym siedzeniu, natomiast trzecie dziecko, które liczy co najmniej 3 lata, może jechać bez fotelika, ale z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

O jakich dokumentach należy pamiętać?
Jadąc z dzieckiem za granicę, należy pamiętać o przygotowaniu dla niego odpowiednich dokumentów. Chodzi tu głównie o paszport lub dowód osobisty, który umożliwia poruszanie się po krajach strefy Schengen. By wyrobić dziecku paszport, należy złożyć wniosek w dowolnym punkcie paszportowym w kraju. W przypadku dowodu osobistego, należy się udać do urzędu gminy zgodnego z adresem zameldowania rodziców dziecka. Każdy maluch wyjeżdżający poza granice kraju z rodzicem, powinien być również wyposażony w ubezpieczenie zdrowotne, czyli kartę EKUZ, którą można wyrobić bezpłatnie w oddziale wojewódzkiego NFZ.
X Polecamy artykuł:
Via Baltica w budowie


Kiedy NIE MOŻESZ zabrać dziecka w trasę?
Istnieją sytuacje, kiedy ze względów bezpieczeństwa, nie wolno zabierać dzieci we wspólną trasę. Do tego rodzaju sytuacji należy realizacja transportu ADR, czyli przewóz towarów niebezpiecznych. Zgodnie z przepisami, kierowca powinien odbyć taką trasę sam lub w towarzystwie członka załogi pojazdu. Za złamanie tego przepisu, zarówno kierowcy, jak i firmie transportowej grożą wysokie kary finansowe.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×