23 lipca 2018

Blogi » Hubert Szawaryński

24-30 lipca - wzmożone kontrole na drogach Unii Europejskiej

24-30 lipca - wzmożone kontrole na drogach Unii Europejskiej

24 lipca rozpoczęła się kolejna akcja kontrolna europejskiej policji drogowej Tispol. Potrwa do 30 lipca, a jej przedmiotem będą samochody ciężarowe, dostawcze oraz autobusy poruszające się po europejskich drogach.

W czasie inspekcji funkcjonariusze Tispol będą sprawdzać warunki, w których pracują kierowcy, a także to, czy przestrzegają przepisów unijnych oraz krajowych obowiązujących na terenie danego kraju. Policja będzie kontrolowała prędkość, z jaką poruszają się pojazdy, czas pracy i odpoczynku kierowców, a także ich stan psychofizyczny. Policja sprawdzi też dokumenty wymagane zarówno przez przepisy krajowe, jak i unijne (np. certyfikaty homologacji ADR).Podwyżki cen paliw a zagrożenia dla firm transportowych


Tispol – współpraca policji dla większego bezpieczeństwa

Tispol to międzynarodowe stowarzyszenie policji drogowej, które zrzesza 25 krajów europejskich, w tym także Polskę. Jest częściowo finansowane ze środków Komisji Europejskiej. Misją organizacji jest współpraca na rzecz podniesienia bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenia ilości wypadków oraz wykroczeń drogowych. W tym celu Tispol prowadzi kampanie informacyjne i edukacyjne, a także regularne akcje kontrolne, które pomagają egzekwować unijne i lokalne przepisy. Organizacja gromadzi i udostępnia informacje dotyczące bezpieczeństwa na drogach (np. statystyki wypadków), by uczulić wszystkich uczestników dróg na istniejące zagrożenia oraz wskazywać sposoby, jak ich uniknąć.

Dlaczego kontrole są tak ważne?

Regularne kontrole drogowe to bardzo istotny element walki o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Jeśli chodzi o samochody ciężarowe oraz inne pojazdy o dużych gabarytach, są one szczególnie ważne, gdyż złamanie przepisów w ich przypadku może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Doniesienia o przekroczeniu dopuszczalnej ładowności pojazdu, o oszustwach na tachografach czy o kierowcach będących pod wpływem środków psychoaktywnych nie należą niestety do rzadkości. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim ciąży, gdy siada za kierownicę ciężarówki. Od jego decyzji oraz zachowań na trasie zależy nie tylko bezpieczeństwo ładunku i jego własne zdrowie, ale wielokrotnie także losy innych uczestników drogi.

Regularne działania Tispol pomagają podnosić poziom bezpieczeństwa na drogach Europy oraz promować kulturę transportu. Aktualnie trwająca akcja kontrolna ma wyjątkowo szeroki zasięg - wzmożonych kontroli drogowych można się spodziewać w najbliższych dniach w wielu państwach europejskich.Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.plPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×