24 września 2018

Blogi » Hubert Szawaryński

Zagrożenia dla branży transportowej

Zagrożenia dla branży transportowej

Polska branża transportowa kwitnie, choć musi przy okazji stawiać czoła wielu przeciwnościom.Istnieje przynajmniej kilka zjawisk, które utrudniają i spowalniają jej rozwój.


Deficyt kierowców

Na ten temat wspominano na blogu już wcześniej, a problem rzeczywiście jest dość poważny. Firmy przewozowe od przynajmniej kilku lat mają pewne kłopoty związane z zatrudnianiem kierowców z uprawnieniami, bo jest ich na rynku pracy zdecydowanie zbyt mało. Zdobycie prawa jazdy kategorii C+E wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, a kursy są jedynie sporadycznie dofinansowywane ze środków publicznych. Istnieje jednak szansa, że ten problem będzie malał w kolejnych latach. Liczne apele branży transportowej do rządzących o to, aby otworzyć młodym ludziom drogę kształcenia w zawodzie kierowcy mogą już wkrótce przynieść pozytywny efekt, a na rynek pracy zacznie trafiać znacznie więcej młodych osób z uprawnieniami.


Ceny paliwa

Na ich wzrost niestety nie mają wpływu przedsiębiorcy działający w branży. Rosnące ceny paliwa każdorazowo przekładają się na wyższe koszty transportu, a w związku z tym rosną także ceny usług oraz... niezadowolenie klientów. W przyszłości na drogach pojawi się większa ilość samochodów ciężarowych napędzanych elektrycznie, zatem koszty transportu nie będą aż tak silnie uzależnione od cen paliw, ale ta przyszłość jest prawdopodobnie jeszcze bardzo odległa.


Zmieniające się przepisy

Nie tylko na naszym własnym "podwórku", ale także i w innych krajach Unii Europejskiej przepisy ustanawiane przez polityków mogą mocno skomplikować życie transportowcom. Regulacje prawne dotyczące płacy minimalnej dla kierowców czy też wprowadzenie nakazu spędzania 48-godzinnej przerwy w pracy poza kabiną to przykłady zmian, które generują dodatkowe koszty dla branży i hamują jej rozwój.


Sytuacja polityczna

Decyzje w zakresie polityki międzynarodowej także nie pozostają bez wpływu na transport. Wiele napięć politycznych skutkuje wprowadzeniem embarga na określone towary, a w związku z tym firmy transportowe, które dotychczas realizowały ich przewóz, zaczynają odnosić straty z tytułu zmniejszonej ilości zleceń.


Mimo wszystkich tych utrudnień, branża transportowa w Polsce wciąż w szybkim tempie się rozwija. A co byłoby, gdyby mogła rozkwitać bez tego rodzaju hamulców... aż miło pomyśleć. Miejmy więc nadzieję, że będą stopniowo eliminowane, a my, transportowcy, w niedalekiej przyszłości będziemy w końcu mogli w pełni rozwinąć skrzydła.


***

Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.pl
Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×