19 grudnia 2018

Blogi » Hubert Szawaryński

Bezpieczeństwo podczas nawałnicy - 5 porad dla kierowców

Bezpieczeństwo podczas nawałnicy - 5 porad dla kierowców

Nad Polską szaleją wichury, a tegoroczna jesienna pogoda jest bezlitosna i wyjątkowo zmienna. Gdy za oknem nawałnice, najbezpieczniej czujemy się we własnych domach. Co jednak, gdy praca, obowiązki lub inne konieczności zmuszają nas do tego, by pomimo niekorzystnej prognozy wyruszyć w trasę samochodem?


Czasem wyruszamy, gdy pogoda jest całkiem znośna, a w trakcie jazdy zaskakuje nas nagła wichura. Warto w takich sytuacjach zastosować się do poniższych porad, które pozwolą zachować bezpieczeństwo na drodze. Dotyczy to zarówno kierowców zawodowych, jak i osób kierujących samochodami osobowymi.


  1. Jeśli nie musisz – nie jedź. Wnętrze samochodu podczas wichury czy burzy jest raczej bezpieczne, jednak poruszanie się nim – nie do końca. Jeśli zaskoczy Cię nawałnica, postaraj się znaleźć miejsce, w którym możesz zaparkować i tam przeczekaj, aż pogoda trochę się uspokoi. Gdy pojawiają się wyładowania elektryczne, staraj się nie dotykać metalowych przedmiotów i zdejmij nogi z pedałów. W przypadku, gdy widoczność jest bardzo słaba, możesz włączyć światła awaryjne w samochodzie.

  2. Jedź wolno i uważaj na kałuże. Jeśli nie masz możliwości zatrzymania się lub najgorsza nawałnica już minęła i postanowiłeś wyruszyć w dalszą drogę, pamiętaj o tym, aby zredukować prędkość i zachować większy niż zwykle dystans względem pojazdu jadącego z przodu. Droga hamowania na mokrej nawierzchni znacznie się wydłuża. Niebezpieczne mogą być także głębokie kałuże. Jeśli wjedzie się w nie ze zbyt dużą prędkością, istnieje ryzyko, że pojazd wpadnie w poślizg, a kierowca utraci nad nim kontrolę. Ponadto kałuże mogą przykrywać duże dziury, a wjechanie w nie może skutkować uszkodzeniem pojazdu. A co jeśli droga jest całkowicie zalana? Nie warto wtedy ryzykować – dużo bezpieczniej jest zawrócić i poszukać innej.

  3. Nie parkuj koło drzew. Silne wiatry mogą powalić drzewa lub oderwać gałęzie, a te stanowią bardzo duże zagrożenie dla pojazdu oraz samego kierowcy. Jeśli masz wybór, wybierz jazdę po autostradzie lub drodze ekspresowej, a nie po drogach lokalnych, które bardzo często otoczone są drzewami.

  4. Kieruj świadomie. Silne porywy wiatru mogą sprawić, że samochód, zwłaszcza o mniejszych gabarytach, może być spychany z toru jazdy – zwłaszcza na drogach nieosłoniętych, mostach lub wiaduktach. Przy każdym mocniejszych podmuchu dostosowuj ustawienie kół do tego, w którą stronę wieje wiatr. Rób to delikatnie i jedynie w takim stopniu, w jakim jest to konieczne, by zrównoważyć siłę wiatru.

  5. Wezwij pomoc. Gdy widzisz wypadek lub innych uczestników drogi w tarapatach, nie ignoruj tego. Nawet podczas burzy korzystanie z telefonu komórkowego nie stanowi zagrożenia, powinieneś więc bezzwłocznie zadzwonić po odpowiednie służby.

Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.plPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×