18 stycznia 2019

Blogi » Hubert Szawaryński

KREPTD już od 30 listopada w Polsce

KREPTD już od 30 listopada w Polsce

Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego, w skrócie KREPTD, już za trzy tygodnie wkroczy do Polski. Obecnie rejestr ten funkcjonuje już w wielu innych państwach europejskich. W listopadzie 2016 wprowadzono przepisy, zgodnie z którymi system zostanie wprowadzony także u nas. Nowe regulacje będą obowiązywały od 30 listopada 2017.


Czym jest KREPTD?

KREPTD to elektroniczny system, którego zadaniem jest ewidencjonowanie firm transportowych posiadających pozwolenie na realizację zleceń przewozowych. Dzięki takiemu oficjalnemu wykazowi legalnie działających firm możliwe jest wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji - oszustów i firm działających bez pozwoleń. Każdy klient będzie mógł uzyskać niezbędne informacje na temat firmy, z której usług będzie chciał skorzystać oraz sprawdzić jej uczciwość i wiarygodność Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa przewozów, ochrona interesów klientów oraz "wyczyszczenie" branży transportowej z oszustów. Rejestry firm z całej Europy trafiają do wspólnej bazy danych, co wpływa na wzrost bezpieczeństwa przewozów międzynarodowych oraz lepszą współpracę podmiotów z różnych krajów.


KREPTD w Polsce od 30 listopada

30 listopada polskie firmy zaczną podlegać przepisom narzuconym przez Unię Europejską, a regulowanym w Polsce przez ustawę z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, powołującą Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Każdy zarejestrowany w Polsce przewoźnik będzie miał obowiązek rejestracji w KREPTD za pomocą systemu przygotowanego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Rejestracja będzie możliwa na dwa sposoby: za pośrednictwem uprawnionych do tego organów lub za pomocą formularza rejestracyjnego.


Następnie firma zostanie zweryfikowana, a w systemie zostaną jej przypisane informacje takie jak:

  • dane o firmie: numery REGON, NIP,

  • rodzaj posiadanego pozwolenia,

  • naruszenia na koncie firmy (np. brak tachografów, przekroczenie czasu pracy kierowców),

Niektóre informacje o firmie i jej działalności będą dostępne publicznie, o udostępnienie innych będzie można złożyć specjalny wniosek. Choć dla firm transportowych jest to dodatkowa porcja formalności, to w gruncie rzeczy wszystkim rzetelnym przewoźnikom wyjdzie to na dobre. Eliminacja nieuczciwej konkurencji i jawność naruszeń przepisów pozwoli tym najlepszym na zdobycie jeszcze większej ilości zleceń i poprawę swojego wizerunku na tle innych.


Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.plPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×