20 marca 2019

Blogi » Hubert Szawaryński

Śnieg, lód i mgła, czyli jak poruszać się po drogach zimą

Śnieg, lód i mgła, czyli jak poruszać się po drogach zimą

Zimowe zjawiska atmosferyczne mogą być bardzo niebezpieczne dla wszystkich uczestników dróg. Padający śnieg, zaspy, oblodzona nawierzchnia czy gęste mgły stwarzają wysokie zagrożenie wypadkowe. Prowadząc samochód w trudnych warunkach należy zachować szczególną ostrożność.


Wolniej znaczy bezpieczniej

Gdy sypie gęsty śnieg, warto zdjąć nogę z gazu i jechać poniżej dozwolonej prędkości. Zwłaszcza gdy zapadł już zmrok lub droga jest wąska i kręta. Osiadający na nawierzchni śnieg jest wyjątkowo niebezpieczny, zwłaszcza przy kilkustopniowym mrozie. Opady ograniczają też widoczność i rozpraszają uwagę kierowcy. Aby nie wpaść w poślizg i zachować panowanie nad samochodem, warto nieco zwolnić, unikać nagłych ruchów kierownicą oraz gwałtownego hamowania.


Sposób na pokonanie zaspy

Zaspy śnieżne powstają zwykle na drogach wiodących w górach, w okolicach pól i innych otwartych przestrzeni. Jednym ze sposobów na pokonanie zaspy jest przejechanie przez nią ze stałą prędkością na pierwszym lub drugim biegu. Jeśli zaspa jest zbyt wysoka, można spróbować przejechać przez nią z rozpędu, oczywiście wciąż z zachowaniem bezpiecznej prędkości.


Jak wydostać się z zaspy?

Gdy samochód został zasypany lub utknął w zaspie podczas próby jej pokonania, należy odkopać koła, a następnie posypać przestrzeń wokół nich piaskiem lub położyć przy nich coś płaskiego (np. deskę). To powinno pozwolić na wydostanie się ze śniegu. Gdy brakuje takich pomocniczych akcesoriów, rozwiązaniem jest delikatne "rozhuśtanie" auta, poprzez naprzemienne ruszanie naprzód i w tył. Dzięki temu śnieg wokół kół stopniowo będzie się ubijał, a samochód po chwili będzie mógł po nim przejechać.


Gęsta mgła wyjątkowo niebezpieczna

Gdy na drodze panuje gęsta mgła, najlepszym rozwiązaniem jest przerwanie jazdy. Zwłaszcza jeśli droga dodatkowo zasypana jest śniegiem i nie widać na niej śladów wcześniej pokonujących ją samochodów. W takiej sytuacji bardzo trudno odróżnić jezdnię od pobocza, a ryzyko wypadnięcia z drogi jest bardzo duże. Najgroźniejsze są w takiej sytuacji drogi górskie, gdzie istnieje niebezpieczeństwo wpadnięcia pojazdu w przepaść. Wzrasta także groźba wypadku lub stłuczki, ponieważ kierowcy jadący z naprzeciwka borykają się z tymi samymi trudnościami.


Jazda po oblodzonej nawierzchni

Zamarzająca na drodze wilgoć stanowi ogromne niebezpieczeństwo. Gdy droga jest śliska, nawet najlepsze opony mogą mieć problem z przyczepnością. Niebezpieczeństwo wzrasta wraz z wagą pojazdu – samochód o dużych gabarytach i masie, który wpada w poślizg, to zagrożenie zarówno dla kierowcy i pozostałych uczestników dróg, jak i dla przewożonego towaru. Gdy istnieje podejrzenie, że droga jest oblodzona, należy zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość nawet do 30-40 km/h. Zjeżdżając ze wzniesień nie wolno pozwolić pojazdowi na nadmierne rozpędzenie się. Należy też unikać gwałtownych ruchów kierownicą oraz zwalniać przed każdym zakrętem.


Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.plPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×