18 lutego 2020

Blogi » Hubert Szawaryński

Więcej kobiet w branży TSL!

Więcej kobiet w branży TSL!
Zgodnie z danymi Eurostat Labour Force Survey, w Polsce w branży TSL zatrudnionych jest jedynie 20% kobiet. Wygląda więc na to, że zainteresowanie pań tą częścią rynku pracy jest niewielkie. Zawód kierowcy uchodzi za zawód "męski", a kobiety-kierowcy to sporadyczne przypadki. Jednak warto pamiętać, że TSL to nie tylko transport w tym najbardziej praktycznym znaczeniu, ale także szeroko rozumiane zarządzanie przewozami.

Co branża TSL może zyskać dzięki kobietom?
Cechy dobrego spedytora to dbałość o szczegóły, umiejętności organizacyjne, kontaktowość i odpowiedzialność. Bardzo wiele kobiet posiada wiele z tych cech. Ich umiejętność wykonywania wielu zadań na raz i podzielność uwagi okazują się zbawienne, gdy sytuacja jest dynamiczna i wymaga podejmowania szybkich, zdecydowanych decyzji.

Ponadto kobiety często mają zdolność myślenia strategicznego i naturalne zdolności organizacyjne. Wiele z nich w związku z tym pełni stanowiska kierownicze i doskonale się na nich sprawdza. Ich zaangażowanie i konsekwencja pozwala im skutecznie osiągać zamierzone cele, co przekłada się na ich własny sukces, a także na szybszy rozwój firm, w których są zatrudnione.

Za typowo "kobiece" cechy uchodzi kontaktowość, łatwość w nawiązywaniu relacji, empatia. Dzięki takim cechom wiele kobiet doskonale zarządza zespołami i jest w stanie stworzyć życzliwą, otwartą atmosferę w miejscu pracy. To bardzo ważne wszędzie tam, gdzie liczy się współpraca i zgodne, wspólne dążenie do celu. Wiele kobiet-kierowników z łatwością inspiruje swoich podwładnych i dodaje im motywacji.

Większa atrakcyjność branży dla kobiet?
Dla branży transportowej wkład kobiet jest nieoceniony, a wspomniane wcześniej 20% budzi uczucie pewnego niedosytu. Na tle innych krajów europejskich Polska nie wypada co prawda najsłabiej – w Luksemburgu branża TSL zatrudnia jedynie 12% kobiet, a w Grecji czy Słowenii – 16%. Jednak są też kraje, w których zainteresowanie tą gałęzią rynku pracy jest wśród pań znacznie większe – np. na Cyprze, gdzie kobiety stanowią aż 31% pracowników transportu i spedycji.

Liczymy na to, że branża transportowa będzie się stawała coraz atrakcyjniejsza dla kobiet – że zacznie trafnie rozpoznawać potrzeby tej grupy pracowników, a w konsekwencji ta proporcja zatrudnienia z czasem ulegnie zmianie. TSL może bardzo wiele na tym zyskać.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×