20 stycznia 2019

Blogi » Hubert Szawaryński

5 cennych porad dla początkującego kierowcy

5 cennych porad dla początkującego kierowcy
Zaczynasz swoją przygodę jako kierowca zawodowy? Istnieje wiele kwestii, o których nie dowiesz się na kursie prawa jazdy, których nie znajdziesz w ofercie pracy ani nie usłyszysz podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Bardzo wiele kwestii związanych z wykonywaniem tego zawodu wynika dopiero w praktyce. Poniższe porady pozwolą Ci jednak uniknąć kilku błędów początkującego i lepiej przygotować się do pierwszych tras.

1) Zadbaj o właściwy strój i obuwie. Ubrania, które masz na sobie, muszą być wygodne i elastyczne. Nie powinny być zbyt ciepłe, ale muszą gwarantować Ci pełen komfort cieplny w czasie trasy. Zawsze miej przy sobie dodatkowe bluzy, w które będziesz mógł się ubrać, gdy opanuje Cię chłód. Nie zapominaj też o odpowiednim obuwiu, np. obuwiu ochronnym. Kierowca nie może wykonywać w pracy w butach z odsłoniętymi palcami (np. w sandałach). Warto też zapoznać się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ubioru kierowcy.

2) Znajdź sposób na spędzanie czasu wolnego. Podczas kilkutygodniowej trasy będzie Cię czekało wiele długich postojów. Zrób wszystko, aby się wtedy nie nudzić. Zainwestuj w laptopa lub tablet, na którym będziesz mógł oglądać filmy lub seriale. Zadbaj o zapas dobrej muzyki, weź coś do czytania, zainstaluj ulubione gry. Wtedy długie oczekiwanie na ponowne wyruszenie w trasę nie będzie aż tak uciążliwe.

3) Zadbaj o stan techniczny pojazdu, którym kierujesz, oraz o odpowiednie zabezpieczenie towaru. Przed wyruszeniem w drogę zrób podstawowy przegląd techniczny samochodu, którym będziesz kierował. Bezpieczeństwo to podstawa, a to Ty będziesz miał kłopot, jeśli coś na trasie pójdzie nie tak. Zawsze sprawdzaj też, czy towar jest odpowiednio zabezpieczony - jesteś za niego odpowiedzialny aż do momentu dostarczenia do odbiorcy. Sprawdzaj też wagę ładunków, aby upewnić się, że pojazd nie jest przeciążony.

4) Przestrzegaj przepisów drogowych. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości, zawsze miej zapięte pasy bezpieczeństwa, nie korzystaj z telefonu, kiedy prowadzisz. Możesz dzięki temu uniknąć bardzo wielu kłopotów, których konsekwencje byłyby dotkliwe i nieodwracalne.

5) Nie pozwól, żeby opanował Cię stres. Postaraj się zrelaksować podczas trasy, potraktuj swój nowy zawód jako ciekawe doświadczenie i przygodę. Pamiętaj, że stres i nerwowość to znacznie więksi wrogowie udanej jazdy niż brak doświadczenia. Daj sobie czas, ucz się czegoś nowego każdego dnia i staraj się jak najbardziej cieszyć tym nowym etapem w swoim życiu.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×