20 marca 2019

Blogi » Hubert Szawaryński

Płatne strefy transportu w centrach miast (KOMENTARZ EKSPERTA)

Płatne strefy transportu w centrach miast (KOMENTARZ EKSPERTA)

Już wkrótce w największych polskich miastach mogą zostać wydzielone strefy ekologiczne. Za poruszanie się po nich w ciągu dnia kierowcy będą musieli uiszczać wyznaczone opłaty. Projekt przepisów został właśnie przyjęty przez parlament.

 

Nowe przepisy dopuszczą możliwość wydzielenia stref płatnych w centrach miast liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Płatne strefy będą mogły być wyznaczane w rejonach, gdzie zabudowa jest typowo śródmiejska, a codzienny ruch samochodów intensywny.

 

Opłaty będą mogły być pobierane w godzinach od 9:00 do 17:00, a maksymalna stawka za godzinę poruszania się po centrum będzie mogła wynieść 2,50 zł. Nie dotyczy to jednak wszystkich pojazdów. Z opłat zwolnione będą samochody zasilane ekologicznym gazem ziemnym – CNG lub LNG.

 

W których miastach pojawią się strefy ekologiczne?

Przepisy umożliwią wydzielenie stref płatnych w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców, czyli w ok. 40 miastach w Polsce. Do tej pory tą możliwością zainteresowały się Kraków, Toruń oraz Poznań. Z pewnością wkrótce dołączą do nich kolejne miasta, które będą chciały – poprzez wprowadzenie opłat – zniechęcić kierowców do wjeżdżania do centrum i w ten sposób ograniczyć ruch w rejonach śródmiejskich.

 

Będzie się to oczywiście wiązało z pewnymi inwestycjami finansowymi i z koniecznością opracowania systemu pobierania opłat oraz kontroli wjeżdżających do strefy pojazdów. Gminy będą musiały także samodzielnie ustalić kategorie samochodów objętych opłatami. (Nie mogą one przecież dotyczyć mieszkańców strefy ani pojazdów służb publicznych.

 

A co z zaopatrzeniem, kurierami, transportem firmowym?) Po pierwszym etapie zamieszania, reorganizacji i ponoszenia kosztów, wszystko ma jednak szansę sprawnie funkcjonować, a inwestycje – zwrócić się. Dla zainteresowanych projektem miast ani koszty, ani kwestie organizacyjne z pewnością nie będą większą przeszkodą.

 

Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.plPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×