22 kwietnia 2019

Blogi » Hubert Szawaryński

Jak przetrwać lato w kabinie?

Jak przetrwać lato w kabinie?

Letnie miesiące w kabinie ciężarówki mogą stanowić niemałe wyzwanie dla kierowców. Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie utrudniają pracę nawet wtedy, gdy włączona jest klimatyzacja. W cieplejszych rejonach Europy, np. w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii czy Chorwacji, jest jeszcze trudniej. Oto kilka porad dla kierowców zawodowych, którzy walczą z upałem.

1) Pamiętaj o piciu dużych ilości wody. Odwodnienie organizmu nie tylko jest niekorzystne dla zdrowia, ale także stwarza ryzyko omdlenia lub zasłabnięcia za kierownicą – a to może być przyczyną bardzo groźnego wypadku. Pamiętaj więc o tym, żeby zawsze mieć pod ręką butelkę chłodnej wody.


2) Postaw na przewiewne ubrania. Zwróć uwagę na to, z jakich materiałów są wykonane ubrania, które zabierasz ze sobą w trasę. Postaw na bawełnę i len, czyli naturalne tkaniny, z których powstają np. kreton, batyst czy perkal. Unikaj sztucznych włókien i dodatków do tkanin, ponieważ zwykle nie przepuszczają powietrza i utrudniają wchłanianie wilgoci.


3) Wybierz właściwe obuwie. Pamiętaj jednak, że na pierwszym miejscu są względy bezpieczeństwa, dlatego unikaj klapków czy japonek, nawet jeśli przy wysokiej temperaturze są bardzo kuszące. Mogą obniżyć Twoją zdolność prowadzenia pojazdu i narazić Ciebie i innych uczestników drogi na duże niebezpieczeństwo. W wyjątkowo upalne dni możesz założyć sandały, choć tak naprawdę najlepiej jest zainwestować w dobrej jakości obuwie zakryte, które ochroni stopę, a przy tym pozwoli jej oddychać nawet podczas upałów.


4) Nie przesadzaj z klimatyzacją. Przyjemny chłód we wnętrzu kabiny może być zdradliwy. Klimatyzacja niekorzystnie wpływa na drogi oddechowe, czego konsekwencją może być przeziębienie, kaszel, katar. Nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury i korzystaj z klimatyzacji oszczędnie.


5) Nie przeceniaj swoich możliwości. Zasłabnięcie z powodu upału może się zdarzyć nawet w pełni zdrowym i silnym osobom. Jeśli czujesz się źle, po prostu zjedź z trasy tam, gdzie to możliwe, i odpocznij. Nie warto ryzykować zdrowiem swoim i innych oraz bezpieczeństwem towaru w imię własnego uporu.


Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.plPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×