13 listopada 2019

Blogi » Hubert Szawaryński

Protest 69, czyli o co walczą kierowcy ciężarówek

Protest 69, czyli o co walczą kierowcy ciężarówek
O inicjatywie pod nazwą "Protest69" zrobiło się w ostatnich dniach dość głośno w mediach. Jest to akcja organizowana przez kierowców ciężarówek w odpowiedzi na policyjną akcję "TIR". O co dokładnie chodzi?

Akcja "TIR", czyli kary za zbyt długie wyprzedzanie
Policyjna akcja karania kierowców ciężarówek za zbyt długie wyprzedzanie się nawzajem na drogach poruszyła mocno świat transportu.

Wyprzedzające się kilometrami samochody ciężarowe mogą stanowić duże zagrożenie dla ruchu samochodowego i utrudniać poruszanie się po drodze innym jej uczestnikom. Ukrócenie takiego procederu stało się celem policji, która zaczęła nagminnie karać kierowców ciężarówek punktami karnymi oraz wysokimi mandatami.

W odpowiedzi "Protest69"
"Protest69" jest bezpośrednią odpowiedzią na działania służb mundurowych. Jednakże jego organizatorzy nie podważają faktu, że nieodpowiednie manewry ciężarówek mogą być niebezpieczne. Ich celem jest zwrócenie uwagi na to, że określenie "zbyt długie wyprzedzanie" nie jest odpowiednio sprecyzowane, w związku z tym pozostawia policjantom duże pole do interpretacji oraz... nadużyć.

W praktyce funkcjonariusz może ukarać kierowcę nawet w przypadku, gdy nie stwarza żadnego zagrożenia podczas wyprzedzania. O co więc walczą uczestnicy protestu?

Ich postulaty to między innymi:

  • sprecyzowanie czasu trwania "zbyt długiego wyprzedzania" jako powyżej 50 sekund,
  • powtórne przeanalizowanie przez ustawodawcę zarówno miejsc, jak i częstotliwości występowania zakazu wyprzedzania dla ciężarówek (w ocenie protestujących jest ich zbyt wiele),
  • ustanowienie godzinowych zakazów wyprzedzania zamiast stałych na autostradach, obwodnicach i drogach ekspresowych,
  • karania kierowców utrudniających manewr wyprzedzania (np. poprzez brak redukcji prędkości lub przyspieszanie),
  • lepsza edukacja kierowców kat. C, E w zakresie kultury na drodze,
  • lepsza edukacja kierowców wszystkich kategorii na temat specyfiki jazdy samochodów ciężarowych oraz zagrożeń wynikających z konieczności nagłego hamowania.

W jaki sposób będą protestować kierowcy?

Organizatorzy protestu zachęcają kierowców ciężarówek, aby w piątek 17 sierpnia zmniejszyli prędkość, z jaką poruszają się na drogach - do 69km/h w przypadku autostrad, 60km/h poza nimi oraz 40km/h w terenie zabudowanym.

Co chcą w ten sposób osiągnąć?
Przede wszystkim utrudnić poruszanie się i włączanie do ruchu pozostałych samochodów w wyniku powstających korków i ogólnego spowolnienia ruchu.

Protest ma potrwać od godziny 7:00 rano do godziny 20:00, a organizatorzy apelują do kierowców, by informowali się o nim nawzajem i zachęcali innych do uczestnictwa. Policja zapowiedziała natomiast, że będzie monitorować przebieg akcji i oceniać, czy jej uczestnicy nie łamią przepisów drogowych, utrudniając ruch samochodów. Wygląda więc na to, że na drogach tego dnia będzie nie tylko wolniej, ale też znacznie goręcej...

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×