21 maja 2019

Blogi » Hubert Szawaryński

3 przyczyny coraz wyższych cen usług transportowych

3 przyczyny coraz wyższych cen usług transportowych
Branża transportowa przezywa rozkwit, zwłaszcza w Polsce. Krajowi i zagraniczni przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług polskich firm transportowych nie tylko ze względu na wysoką jakość usług (terminowość, sprawną realizację, bezpieczeństwo), ale w dużej mierze także dzięki konkurencyjnym cenom.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że transport będzie drożał, a firmy transportowe będą musiały stopniowo podnosić stawki.

Rosnące koszty transportu = wyższe ceny usług
Wzrost kosztów transportu widoczny jest właściwie z roku na rok. Można wyodrębnić trzy główne czynniki wpływające na taki stan rzeczy.

1) Coraz większy niedobór kierowców. To problem, którego nie da się rozwiązać z dnia na dzień. Kierowców jest zbyt mało, a coraz częściej trudno jest ich utrzymać w jednej firmie na dłużej. Konieczne jest zapewnienie im satysfakcjonujących zarobków, które związałyby ich zarówno z konkretnym pracodawcą, jak i z zawodem w ogóle. Ważne jest też znalezienie środków na doszkalanie młodych kierowców i jak najlepsze przygotowywanie ich do samodzielnych tras.

2) Korki na drogach. Przeciążenie dróg to wydłużenie czasu transportu, a to z kolei generuje widoczne straty. Wszystkie opóźnienia przekładają się negatywnie na efektywność przewozów, co także wpływa na wzrost kosztów.

3) Wysokie ceny paliw. Zwłaszcza w gorącym, wakacyjnym okresie da się zauważyć, jak ceny szybują w górę. Na firmach transportowych, dla których paliwa są jednym z podstawowych "narzędzi" wykonywanej pracy, takie skoki odbijają się bardzo negatywnie.

Przewoźnicy nie mogą samodzielnie ograniczać kosztów transportu drogowego, ponieważ ich działalność stałaby się nieopłacalna, a dodatkowo zablokowałaby się możliwość dokonywania jakichkolwiek inwestycji, a w związku z tym – rozwoju branży. Dlatego też podwyżki cen są nieuniknione.

Björn Schniederkötter, dyrektor zarządzający niemieckiej Nagel Group, szacuje, że stawki za przewozy wzrosną przynajmniej o 6%. Nam ciężko jest jeszcze dokonać takich wyliczeń, choć możemy być nieco bardziej optymistyczni, ponieważ polski transport zdaje się być w nieco lepszej sytuacji niż niemiecki.

Jednakże analizując sytuację na rynku międzynarodowym, nie można wykluczyć zauważalnych podwyżek cen usług transportowych w całej Europie.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×