17 lipca 2019

Blogi » Hubert Szawaryński

Praca kierowcy – coraz lepsze zarobki

Praca kierowcy – coraz lepsze zarobki
Pensje kierowców zawodowych stale rosną. W stosunku do 2017 roku wzrosły w tym roku średnio o 230 zł. Zawód ten jest w Polsce uważany za jeden z lepiej płatnych, a przeciętne wynagrodzenie kierowcy znacznie przewyższa średnią krajową.

Jak dużo zarabia kierowca zawodowy?
Zgodnie z danymi TransJobs.eu, średnio kierowcy zarabiają ok. 5 tysięcy złotych na rękę, a co siódmy przedstawiciel tego zawodu otrzymuje na swoje konto 7 tysięcy złotych.
Jedynie 2,5% kierowców zarabia tak zwaną "minimalną krajową".W przypadku transportu międzynarodowego mediana zarobków wynosi 6,1 tysiąca złotych, a w przypadku kierowców realizujących trasy krajowe - 3,5 tysiąca.

Najmniej zarabiają kierowcy lokalni (mediana 2,9 tysiąca złotych). Łatwo więc zauważyć, że jeśli chodzi o kwestie finansowe, zdecydowanie najlepsze warunki mają ci, którzy jeżdżą w długie zagraniczne trasy.

Praca pełna wyrzeczeń
Wysokie zarobki bez wątpienia należą do zalet zawodu kierowcy. W porównaniu do roku 2017, kierowcy zarabiają obecnie o 230 zł więcej – na takie podwyżki przedstawiciele innych zawodów zwykle nie mają co liczyć.
Kolejnym walorem takiej pracy jest realizowanie własnej pasji oraz możliwość odwiedzania wielu krajów. Jednakże zawód ten wiąże się też z wieloma wyrzeczeniami. Spędzanie większej części miesiąca w trasach międzynarodowych ogranicza kontakty rodzinne i towarzyskie.

Samo "bycie w trasie" także nie zawsze jest komfortowe, jeśli weźmie się pod uwagę warunki noclegów czy wyżywienie. Do tego dochodzi jeszcze stres i niejednokrotnie problemy zdrowotne. Choć zarobki zachęcają, branża wciąż cierpi na deficyt kierowców zawodowych.

Jak zachęcić młodych do zawodu kierowcy?

Podnoszenie wypłat to tylko jeden ze sposobów, którymi firmy transportowe starają się przyciągnąć nowych pracowników. Wiele z nich oferuje też dodatkowe benefity, np. darmowe lub dofinansowane szkolenia, pakiety socjalne, prezenty okolicznościowe, bony świąteczne. Jednak nawet to nie przekona do zawodu kogoś, kto nie czuje w sobie prawdziwego powołania do jego wykonywania.

Mamy więc nadzieję, że wśród młodego pokolenia rośnie grupa pasjonatów, którzy już niedługo wzmocnią szeregi kierowców zawodowych, realizując własną pasję, a przy tym ciesząc się naprawdę satysfakcjonującymi zarobkami.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×