25 maja 2019

Blogi » Hubert Szawaryński

5 ciekawostek na temat pracy kierowcy

5 ciekawostek na temat pracy kierowcy
Osobom spoza branży transportowej często wydaje się, że mają całkiem trafne wyobrażenie o pracy kierowcy zawodowego. Jednak nie do końca tak jest, a niektóre fakty poznać można po wgłębieniu się w temat lub dopiero wtedy, gdy samemu siada się za kierownicę.

Oto kilka przykładów ciekawostek o pracy kierowców zawodowych.

Wielozadaniowość
Prowadzenie pojazdu to zaledwie jeden z wielu obowiązków, które ciążą na kierowcy. Dużym wyzwaniem są np. załadunki i rozładunki, gdzie zwykle potrzeba dobrej organizacji oraz tężyzny fizycznej. Trzeba też orientować się w dokumentacji, aby zawsze mieć pewność, że wszystko w papierach się zgadza.

Oprócz tego konieczna jest przynajmniej częściowa znajomość języków używanych w krajach, do których się jeździ. A żeby właściwie zadbać o siebie na trasie w sensie fizycznym i psychicznym, trzeba być po trosze kucharzem, dietetykiem, trenerem personalnym, a nawet psychoterapeutą. Zawód kierowcy ma bardzo różne oblicza.

Kierowca kontra dzikie zwierzęta
Na trasie można spotkać różne dzikie zwierzęta. Te najczęściej widywane to jelenie, dziki czy lisy. Niekiedy trafia się na łosie albo żubry.

Jednak podróżując do dalszych lokalizacji, trzeba liczyć się także z większymi niespodziankami – np. w Kazachstanie można trafić na stada wielbłądów, a w Rosji na niedźwiedzie. Spotkanie z takimi zwierzętami to ciekawe, ale jednocześnie nieco przerażające przeżycie.

Dom numer jeden, dom numer dwa

Kabina kierowcy, który jeździ w kilkutygodniowe trasy, staje się jego drugim domem. Ci, którzy naprawdę kochają tę pracę, nazywają go nawet pierwszym. To tam spędza się większość czasu – nie tylko prowadząc samochód, ale także jedząc, śpiąc czy odpoczywając.

Bardzo często kabiny przejmują "charakter" kierowcy dzięki personalnym ozdobom, dodatkom, rzeczom osobistym. Będąc kierowcą warto zadbać o to, aby w kabinie czuć się jak najlepiej.

Nie tylko długie trasy
Myśląc "kierowca zawodowy" wiele osób widzi osoby jeżdżące w długie trasy samochodami z naczepą. A przecież zawód ten dotyczy także kierowców samochodów dostawczych czy kurierów. Wielu kierowców ma za sobą liczne doświadczenia w różnych częściach tej branży. Niejednokrotnie kierowca, który jeździł za granicę, rezygnuje z długich tras i zaczyna jeździć lokalnie, aby częściej być z rodziną i mieć więcej wolnego czasu.

Działa to też w drugą stronę – osoby, które zajmowały się np. lokalnymi dostawami, postanawiają spróbować swoich sił w trasach międzynarodowych – ze względu na możliwość podróżowania lub po prostu na lepsze zarobki.

Kobieta za kierownicą
Choć zawód kierowcy kojarzy się jako "męski", to coraz częściej także kobiety decydują się go podjąć. Tabu w tym temacie zostało już przełamane. Jeszcze kilkanaście lat temu kobieta za kierownicą ciężarówki była rzadkim widokiem, obecnie zaś coraz mniej dziwi wybór takiej właśnie pracy przez kobiety. Jest to zawód ciekawy i pełen wyzwań, dlatego też kusi bardzo wiele osób – bez względu na płeć.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×