22 maja 2019

Blogi » Hubert Szawaryński

Do 2050 roku transport drogowy towarów wzrośnie aż dwukrotnie

Do 2050 roku transport drogowy towarów wzrośnie aż dwukrotnie
Takie właśnie wnioski wypływają z raportu "Przyszłość transportu drogowego" przygotowanego przez Międzynarodową Unię Transportu Drogowego (IRU).W których kierunkach transport rozwinie się najsilniej oraz jakie szanse i zagrożenia wypływają z tak dużej dynamiki wzrostu?

Wzrost popytu na transport towarów – prognozy na rok 2030 i 2050
Zgodnie z prognozami zaprezentowanymi przez IRU, światowy popyt na transport drogowy towarów do 2030 roku może wzrosnąć nawet o 155% i wynieść 31 bilionów tonokilometrów (w porównaniu z rokiem 2015, kiedy sięgnął 20 bln tkm). Potem dynamika wzrostu wcale nie będzie malała.

W 2050 roku popyt ten może wynosić już 51 bln tkm, czyli o 2,5 raza więcej niż w 2015 roku. Co sprzyja tak dynamicznemu rozwojowi w tej branży? Przede wszystkim udostępnienie nowych korytarzy transportowych oraz wykorzystywanie nowych szlaków handlowych. Wpływa to na ogromne zmiany w globalnej strukturze rynku transportowego.

Przyczyna tak dużych przemian?
Przede wszystkim szybki wzrost gospodarczy w wielu krajach azjatyckich. To właśnie w tym i z tego kierunku transportowanych będzie najwięcej dóbr. Zgodnie z danymi podanymi przez IRU, przewóz towarów do oraz z Azji do 2050 roku ma wzrosnąć o 3,2 raza, natomiast w samej Europie możliwe jest całkowite zatrzymanie tendencji wzrostowej.

Taka sytuacja stwarza wiele szans, ale i zagrożeń nie tylko dla samej branży transportowej, ale dla gospodarki europejskiej w ogóle. Wprowadzanie nadmiernych regulacji w celu ochrony rynków przed zalewem azjatyckich towarów, niewystarczająca ilość kierowców, niestabilność geopolityczna – to tylko niektóre zjawiska, które mogą wystąpić w ciągu najbliższych 30 lat.

W odpowiedzi warto postawić na innowacje technologiczne, które mogą pomóc zachować stabilność rynku transportowego w Europie i jego dobre prosperowanie. Poprawa bezpieczeństwa, automatyzacja transportu i działania mające na celu obniżenie kosztów transportu to najczęściej wskazywane rozwiązania, nad którymi należy pracować w kolejnych latach.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×