18 lutego 2020

Blogi » Hubert Szawaryński

Zawód kierowcy a stan zdrowia – co warto wiedzieć?

Zawód kierowcy a stan zdrowia – co warto wiedzieć?
Jakie obowiązkowe badania muszą wykonywać kierowcy zawodowi?

Regulacje dotyczące badań kierowców zawodowych można znaleźć w art. 39j ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z tym przepisem, kierowcy wykonujący przewozy drogowe, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe, muszą wykonywać określone badania lekarskie, na podstawie których określa się występowanie przeciwwskazań do wykonywania zawodu lub ich brak.

Istnieją trzy rodzaje badań obowiązkowych:
  • badania wstępne, wykonywane po przyjęciu do pracy,
  • badania okresowe, do ukończenia 60. roku życia wykonywane obowiązkowo co 5 lat, a potem co 30 miesięcy,
  • badania kontrolne, wykonywane wtedy, gdy kierowca wraca do pracy po minimum 30-dniowym zwolnieniu lekarskim.
Kierowcy prowadzący samochody ciężarowe muszą przejść specjalistyczne badania, które określają ich zdolność do wykonywania zawodu.

Muszą zatem odwiedzić okulistę, neurologa oraz, jeśli istnieje takie wskazanie, laryngologa. Konieczne jest także wykonanie badań pomocniczych: psychologicznych, badania widzenia obuocznego, zmierzchowego oraz zjawiska olśnienia.

Zwykle całą pulę tych badań można wykonać w "pakiecie", zgłaszając się do poradni zajmującej się badaniem kierowców i wydawaniem odpowiednich zaświadczeń.

Jakie choroby wykluczają możliwość pracy jako kierowca zawodowy?

Istnieją pewne dolegliwości, które uniemożliwiają bezpieczne wykonywanie tego zawodu.

Należą do nich przede wszystkim problemy z widzeniem: zaburzenia w rozpoznawaniu barw, zawężone pole widzenia, nieprawidłowe widzenie obuoczne i zmierzchowe, zbyt słaba ostrość wzroku.

Pracę w zawodzie kierowcy wykluczają również poważniejsze problemy ze słuchem. Kierowca powinien móc słyszeć szept z odległości przynajmniej 6 metrów bez aparatu słuchowego.

Istnieją wątpliwości dotyczące możliwości pracy w zawodzie w przypadku osób chorujących na cukrzycę i padaczkę. W ich przypadku konieczne jest uzyskanie specjalnego zaświadczenia od diabetologa i/lub neurologa.

Podczas badań kierowców sprawdzany jest również poziom sprawności psychoruchowej oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa. Gdy wynik tego badania jest niewystarczający, badany nie może uzyskać zaświadczenia dopuszczającego go do wykonywania tego zawodu.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×