22 stycznia 2020

Blogi » Hubert Szawaryński

Logistyk – zawód przyszłości

Logistyk – zawód przyszłości
Dlaczego warto zostać logistykiem? Przemawia za tym cała masa argumentów

Bycie specjalistą do spraw logistyki to obecnie bardzo atrakcyjna ścieżka kariery. Dzięki nowym technologiom, rozwojowi Internetu oraz branży e-commerce, zawód ten bardzo dynamicznie się zmienia i staje się coraz bardziej pociągający dla młodych ludzi.

Czym zajmuje się logistyk?
W największym uproszczeniu praca logistyka polega na planowaniu, organizowaniu i kontrolowaniu przepływu towarów pomiędzy różnymi podmiotami.

W praktyce przekłada się to między innymi na takie czynności jak składanie, przyjmowanie i realizowanie zamówień na surowce i produkty, zarządzanie zasobami magazynów, organizowanie transportu (nadzorowanie pracy kierowców, przygotowywanie dokumentacji przewozowej, współpraca z przewoźnikami), kontrolowanie funkcjonowania łańcucha dostaw, planowanie procesów produkcyjnych i zapewnianie ciągłości produkcji.

Oczywiście dokładny zakres obowiązków zależy od firmy, w której się pracuje, zakresu jej działalności oraz specyfiki realizowanych usług. Jednak bez wątpienia skuteczny logistyk musi mieć dużą wiedzę o branży produkcyjnej, transportowej i magazynowej, a także wiele praktycznych umiejętności: organizacyjnych, komunikacyjnych, interpersonalnych. Nie jest łatwo, ale...

Dlaczego warto być logistykiem?

... ale praca w tym zawodzie ma mnóstwo zalet. Najważniejsze z nich to:

Różnorodność wykonywanych obowiązków i duża dynamika pracy. Tutaj nie da się nudzić, to zawód stworzony dla ludzi, którzy mają w sobie ogromne pokłady energii, lubią działać i być w ruchu, a każde wyzwanie działa na nich motywująco.

Możliwość stałego rozwoju. Wraz z unowocześnianiem technologii pojawiają się coraz to nowe sposoby realizowania zadań w zakresie logistyki. Ci, którzy lubią uczyć się nowych rzeczy i interesują się nowościami technologicznymi, z pewnością odnajdą się w tym zawodzie.

Stabilna, dobrze płatna praca. Zarobki logistyka są bardzo satysfakcjonujące, a dobry, skuteczny specjalista od logistyki to dla firmy nabytek na wagę złota, dlatego – mając odpowiednie kompetencje – nie trzeba obawiać się żadnych problemów z zatrudnieniem.

Ciekawe możliwości zatrudnienia. Logistyków potrzebują zarówno firmy transportowe i spedycyjne, jak i fabryki, firmy produkcyjne, centra logistyczne, sklepy internetowe, firmy kurierskie, magazyny, lotniska, porty morskie, a nawet wojsko. Logistyk może więc wybrać branżę, w której czuje się najlepiej i w pełni realizować się zawodowo.

Spokojna przyszłość. Zawód logistyka to bezpieczny wybór – zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie rośnie. Organizacja przepływu surowców to zadanie, które będzie musiało być wykonywane niezależnie od rozwoju technologii – innymi słowy, w tym przypadku maszyna nigdy nie zastąpi człowieka.

Dla kogo zawód logistyka?
Niestety, nie każdy może wykonywać zawód logistyka. Osoby spokojne, nieśmiałe, nieprzepadające za kontaktem z ludźmi lub słabo zorganizowane z pewnością nie odnalazłyby się w tym zawodzie. 

Tutaj, aby być skutecznym, potrzebna jest nie tylko duża wiedza i orientacja w branży transportowej – krajowej i międzynarodowej - ale także specyficzne predyspozycje osobowościowe, takie jak odporność na stres, umiejętność działania pod presją, zdolności organizacyjne, inteligencja czy komunikatywność. Każdy, kto posiada te cechy i nie boi się wyzwań, powinien rozważyć tę wyjątkową ścieżkę kariery.

Hubert Szawaryński HiT Transport
www.hittransport.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×