28 marca 2020

Edukacja » Edukacja

Aplikacja do ochrony polskich granic wybrana w konkursie MinFinTech

Aplikacja do ochrony polskich granic wybrana w konkursie MinFinTech
Wyłoniono laureatów konkursu MinFinTech na stworzenie aplikacji samouczącego się systemu informatycznego, który będzie wspierać ochronę polskich granic z wykorzystaniem urządzeń RTG

Dwuetapowy konkurs odbywał się w ramach pilotażu programu GovTech Polska.

Resort finansów już po raz drugi zwrócił się do innowatorów o wsparcie w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań w obszarze IT. Tym razem celem było stworzenie aplikacji, która szybko i automatycznie identyfikuje przedmioty i zbiory przedmiotów w zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Umożliwi to odróżnienie przedmiotów codziennego użytku od tych, które stwarzają zagrożenie lub ich przewóz przez granicę jest całkowicie zabroniony.

Uczestnicy konkursu analizowali obrazy z najbardziej precyzyjnych maszyn na świecie i korzystali z bezcennego doświadczenia osób, które codziennie badają setki przesyłek. Służba Celno-Skarbowa powstrzymuje każdego roku tysiące prób przemytu m.in. papierosów, alkoholu, narkotyków, broni i materiałów wybuchowych, zagrożonych gatunków zwierząt, a nawet ludzi – ofiar porwań i handlu żywym towarem. Jedną z metod ochrony przed napływem takich towarów są skanery RTG, które pozwalają sprawdzić zawartość kontrolowanych kontenerów i paczek.

System powstawał więc z myślą o pracownikach i funkcjonariuszach Służby Celno-Skarbowej, analizujących na co dzień zdjęcia RTG, pozyskiwane w ramach kontroli granic Polski.
Zwycięzcy konkursu

Mimo, że zadanie było bardzo ambitne a czas na jego wykonanie krótki zgłoszono aż 96 propozycji, z których do I etapu wybrano 32 rozwiązania. Do II etapu zakwalifikowało się 5 zespołów i tak laureatami I etapu konkursu zostali:

    I miejsce - TENSORFLIGHT POLAND Sp. z o.o.
    II miejsce - Promity sp. z o.o.
    III miejsce - LogicAI sp. z o.o.  i Paweł Sienkowski
    IV miejsce - Neuralbit Technologies sp. z o.o
    V miejsce - Alphamoon Sp. z o.o.

II etap wyłonił zwycięzcę: TENSORFLIGHT POLAND Sp. z o.o.  – firmę, która w I etapie zdobyła największą liczbę punktów. Potwierdzeniem zwycięstwa był test aplikacji, na którym prawie bezbłędnie oznaczyła wszystkie klasy przedmiotów. W II etapie konkursu rozwiązanie przedstawione przez zwycięski zespół uzyskało wysoki współczynnik poprawnego oznaczenia papierosów i  stosunkowo niski współczynnik błędnych alarmów. Ministerstwo Finansów podejmie dalszą współpracę ze zwycięską firmą i zaprosi ją do negocjacji z wolnej ręki.

Innowacyjne rozwiązania IT w walce z przestępczością
Powołanie GovTech Polska otworzyło nowy rozdział w relacjach administracji publicznej z przedsiębiorcami MŚP i startupami.

Oprócz Ministerstwa Finansów swoje zadania w ramach pilotażu wystawiły także Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Zdrowia oraz Miasto Świdnik.
źr. KAS

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×