19 sierpnia 2017

Edukacja » Koła naukowe logistyki

Pogarsza się sytuacja na rynku pracy

Pogarsza się sytuacja na rynku pracyWyniki kolejnych badań – tym razem firmy Manpower Group – pokazują, że trafne były prognozy Pracodawców RP mówiące o tym, że sytuacja na rynku pracy będzie się pogarszać. Pierwszy raz od pięciu lat więcej firm chce zwalniać, niż zatrudniać. Jednocześnie pracownicy obawiają się o swoje miejsca pracy.
Prognozowana przez rząd na koniec roku stopa bezrobocia na poziomie 13% jest zbyt niska – uważa Piotr Rogowiecki, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP. W jego ocenie będzie to co najmniej 0,5 pkt proc. więcej. – Przedsiębiorstwa przygotowują się do dalszego pogorszenia koniunktury. W praktyce oznacza to wstrzymywanie zatrudnienia, a tam, gdzie to konieczne – zwalnianie pracowników – tłumaczy dyr. Rogowiecki.


Polacy zaczynają zaciskać pasa?

Takie działanie ma pomóc w zachowaniu płynności w sytuacji zmniejszonego portfela zamówień. Podejmowaniu decyzji o zatrudnianiu nie sprzyja fakt, że tak naprawdę nikt nie wie, co będzie dalej – czy strefa euro będzie funkcjonować i w jaki sposób, jaki będzie popyt na nasze towary i wreszcie – czy nasze finanse publiczne pozostaną stabilne. Jeśli nie, to reperkusje w postaci wahania kursu złotego zdecydowanie utrudnią prowadzenie działalności gospodarczej.
Pesymizm powoli ogarnia także samych pracowników. Obawiając się o swoje miejsca pracy, mogą ograniczyć konsumpcję, co negatywnie odbije się na wzroście gospodarczym. – To z kolei może doprowadzić do kolejnych zwolnień. Ten czarny scenariusz zamkniętego kręgu nie musi się ziścić, ale też nie jest niemożliwy – mówi dyr. Rogowiecki. Dlatego jego zdaniem rząd powinien zareagować, i to szybko.
Słaby odczyt PKB za II kwartał nie jest niespodzianką

 – Skoro w 2009 roku przygotowano rozwiązania antykryzysowe w celu ochrony miejsc pracy, to dlaczego nie zrobić tego samego teraz, tym bardziej że sytuacja jest bardzo podobna? – dodaje Piotr Rogowiecki. Uważa on, że najważniejsza jest pilna nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy, tak aby przedsiębiorcy mogli elastycznie reagować na dynamikę rynku. Do tego należy odbiurokratyzować gospodarkę.
To bezkosztowe z punktu widzenia budżetu państwa działania, które mogą uratować miejsca pracy – kończy dyr. Rogowiecki.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×