21 lutego 2020

Edukacja » Nowości wydawnicze

Truck & Van numer 10/2015

Truck & Van numer 10/2015
W najnowszym wydaniu miesięcznika Truck & Van:
Żaglowiec
Wrażenia z jazd dystrybucyjną Scanią zasilaną gazem ziemnym określiłbym jako osobliwe. Tym samochodem się nie jeździ, nim się żegluje. Pojazdy skrzyniowe są stworzone z myślą o zadaniach wymagających częstego załadunku i wyładunku, co jest typowe dla dystrybucji. Ważna jest elastyczność, dlatego wielu właścicieli zamawia windę załadunkową. Scania oferuje pojazd z przygotowanymi punktami do montażu lub z kompletną fabrycznie montowaną windą załadunkową dopasowaną do indywidualnych wymagań. Ponadto producent ma jeszcze inną propozycję – ekologiczne i ekonomiczne zasilanie na gaz ziemny.Technologie – Zasilanie CNG/LNG
Jak sprawują się pojazdy gazowe w codziennej pracy, zapytaliśmy Pawła Wojnę, prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Śremie Spółka z o.o.
Stacja tankowania LNG/CNG w Śremie zostanie oddana do ogólnodostępnego użytku już w listopadzie br. Obecnie prowadzone są tam odbiory techniczne i ostatnie prace wykończeniowe. Generalnym wykonawcą Stacji jest firma Cryogas M&T Poland, która będzie również dostarczać gaz LNG.
Drobiazgi o dużym znaczeniu
3% niższe zużycie paliwa przy jednoczesnym wzroście mocy i wyższym momencie obrotowym, czyli oszczędny i wydajny nowy silnik Mercedesa OM 471. W ciągu roku najnowszy silnik Mercedesa może zaoszczędzić 1100 l paliwa i wyemitować o 3 t mniej CO2 przy przebiegu 130 tys. km. Cztery lata po wprowadzeniu nowej generacji silników zaczyna się kolejny etap rozwoju, w którym Mercedes chce zwiększyć przewagę nad konkurencją w zakresie efektywności.

Optifuel Challenge/ Uczeń przerósł mistrza
Finałowa „jedenastka” pokonała 506 zawodowych kierowców, żeby zawalczyć na początku września o tytuł mistrza ekonomicznej jazdy Optifuel Challenge 2015 i udział w międzynarodowym finale w Lizbonie. Polscy finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach lokalnych, które odbywały się od maja do lipca. W tym roku organizatorzy postanowili zmodyfikować trasę konkursowego przejazdu. Było mniej rond i żadnej sygnalizacji świetlnej. Czynnik „szczęścia” został zredukowany do minimum.
Ciśnienie pod kontrolą
System TPMS firmy Bridgestone umożliwia właścicielom flot elektroniczne sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu, a tym samym przedłużenie jego żywotności, zwiększenie bezpieczeństwa i obniżenie kosztów paliwa.
Instalacje LPG/ Dwupaliwowe
Szukanie oszczędności w eksploatacji pojazdów to niekończąca się droga. Realną alternatywą zasilania silników miał być niegdyś bioetanol lub DME, czyli eter dimetylowy, jednak nie dorównały one oszczędnym dieslom czy ekologicznym zasileniom gazowym. Ostatnim „hitem” na naszym rynku są zestawy montażowe instalacji gazowej propan-butan (LPG) przeznaczone do silników z zapłonem samoczynnym stosowanych w autach ciężarowych. Silnik spala olej napędowy i gaz LPG jednocześnie. Ponieważ gaz jest tańszy, można zaoszczędzić
na paliwie.
Tam, gdzie nas nie ma
Przyszły rok będzie stał w Renault pod znakiem pikapów. Pojawią się również owoce realizacji umowy z nowym partnerem. Pikapy stanowią 1/3 wszystkich lekkich pojazdów użytkowych sprzedawanych na świecie. W 2014 r. na całym globie znalazło nabywców 5 mln pikapów. Jest się o co bić.

TerRRRrrenówki!
Pomijając samochody wojskowe i małoseryjne, wśród aut dostawczych jest tylko jedna, prawdziwa terenówka: Iveco Daily 4×4. Od niedawna towarzyszy jej inny samochód, który również lubi wertepy. Wkrótce po światowym debiucie, który miał miejsce w kwietniu podczas targów Transpotec Logitec w Weronie, nowy Daily 4×4 pojawił się w naszym kraju. Był prezentowany w maju na targach Expopower 2015 w Poznaniu. We wrześniu nadarzyła się pierwsza okazja, aby sprawdzić go w terenie. Co ciekawe, Polska należy ostatnio do największych odbiorców Daily 4×4 w Europie! Zmianie uległ przede wszystkim wygląd pojazdu. Daily 4×4 ma teraz tę samą kabinę, co najnowszy model szosowy, który zdążył już zdobyć prestiżowy tytuł „Van of the Year 2015”.
Najlepiej w Kaliszu
Dobry serwis to podstawa. Poziom jego usług w dużej mierze decyduje
o wyborze marki pojazdu przez firmę transportową. Warto więc szlifować swoje umiejętności. Dobrą ku temu okazją jest udział w konkursie. Już od wielu lat MAN organizuje konkurs Service Quality Award. Udział w nim mogą zgłaszać wszystkie stacje serwisowe należące do sieci MAN na całym świecie. Rywalizacja składa się z 4 rund sprawdzających wiedzę teoretyczną i praktyczną.
25-lecie Inter Cars
Inter Cars SA pobił kolejne rekordy. 15. Targi odwiedziło 100 000 osób, to o 60% więcej niż w roku ubiegłym. Świętowanie 25-lecia firmy wypadło wyśmienicie. Stadion PGE Narodowy okazał się idealnym miejscem dla tego rodzaju wydarzenia. Prestiż, olbrzymia powierzchnia oraz doskonała infrastruktura w oczywisty sposób wpłynęły na rozmiar tego przedsięwzięcia. Ekspozycja targowa znajdowała się na błoniach, natomiast atrakcje odbywały się na płycie stadionu. Do dyspozycji gości było prawie 250 wystawców rozmieszczonych na 40 000 m2.

100 lat wyzwań
Podczas 15. Targów Inter Cars swój jubileusz obchodził również ZF. I to nie byle jaki, bo 100-lecie istnienia. Firma została utworzona w 1915 r. w Friedrichshafen jako „Zahnradfabrik GmbH”, a wśród jej założycieli znajdowała się m.in. spółka Luft-schiffb au Zeppelin GmbH, która w początkowym okresie działalności zajmowała się konstrukcją, testowaniem i produkcją przekładni napędowych do statków powietrznych.
Więcej na www.truck-van.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×