20 kwietnia 2018

Edukacja » Życie studenckie

Studenci chcą się ścigać ... na torze F1

Studenci chcą się ścigać ... na torze F1A Volkswagen Poznań pomaga zrealizować im te marzenia. 23 studentów Politechniki Poznańskiej, pasjonatów motoryzacji i inżynierii zaprojektowało i zbudowało bolid wyścigowy i już tego lata chcą wziąć udział w zawodach Formuły Student i zmierzyć się w rywalizacji na najsławniejszych torach wyścigowych świata znanych z Formuły 1
W realizacji ambitnych celów wspiera ich Volkswagen Poznań fabryka samochodów użytkowych
Zespół Wyścigowy Politechniki Poznańskiej tworzy 23 studentów z czterech różnych wydziałów, różnych kierunków i różnych lat studiów, wśród nich kobiety i mężczyźni. Łączy ich jeden cel: kochają inżynierię i motoryzację i chcą zbudować bolid wyścigowy klasy Formuła Student, którym będą rywalizować z drużynami najbardziej renomowanych uczelni technicznych na świecie. Dzisiaj w fabryce samochodów użytkowych Volkswagen Poznań prezentują pierwsze efekty swojej pracy.


1000 km na jednym litrze benzyny

Zawody Formuła Student to najbardziej prestiżowe dla studentów uczelni technicznych zawody motoryzacyjne na świecie. Co roku przyciągają one rzesze ambitnych i pełnych pasji młodych adeptów wyścigów. Realizacja projektu od zera w ciągu zaledwie roku to zadanie sprawdzające studentów Politechniki Poznańskiej w każdej dziedzinie inżynierii.
- Podstawowym zadaniem jest budowa bolidu, ale liczy się także to jak planujemy budżet czy pozyskujemy sponsorów. Udział w Zespole PUT Motorsport to wielka szansa na rozwój osobisty każdego z nas. Ostatecznym sprawdzianem naszej pracy i umiejętności będzie start w zawodach na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii w lipcu tego roku i dalej na Hockenheimring Niemczech i w Győr na Węgrzech - mówi Mikołaj Zygmański, lider Zespołu Wyścigowego Politechniki Poznańskiej PUT Motorsport.
W zawodach bierze udział blisko 35 000 studentów z 28 krajów. - Naszym najważniejszym celem nie jest zwycięstwo w wyścigu jak to ma miejsce w Formule 1. Z naszej perspektywy bezcenny jest już sam udział w zawodach, czy możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy ze studentami z całego świata - uzupełnia Mikołaj Zygmański.


Zaprojektowany i wykonany przez Zespół PUT Motorsport bolid waży zaledwie 240 kg. Poszycie wykonane jest z kompozytu włókna węglowego i żywicy epoksydowej. Wielkością plasuje się między gokartem a bolidem Formuły 1. Rozstaw osi wynosi 1550 mm. Pojazd napędzany jest silnikiem motocyklowym, który rozpędzi bolid od 0 - 100 km/h w ok. 4 sekundy. To właśnie studenci, którzy własnoręcznie kreślili projekt pojazdu i składali go w całość zasiądą za jego kierownicą.
Patronat nad projektem sprawuje Jego Magnificencja Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski. Volkswagen Poznań jest głównym partnerem Zespołu. W ramach współpracy Spółka przekazała na realizację projektu środki finansowe, ale także na bieżąco pomaga młodym inżynierom organizacyjnie, udzielając konsultacji z obszaru zarządzania projektem, budżetowania, planowania harmonogramu czy innowacji technicznych.
Volkswagen Poznań współpracuje przy różnych projektach z trzema poznańskimi uczelniami wyższymi – Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz od niedawna także z Akademią Wychowania Fizycznego. Wymiernym efektem tej współpracy są uruchomione dwa lata temu wspólnie z Politechniką Poznańską studia dualne, czyli tzw. studia o profilu praktycznym. Ten innowacyjny w naszym kraju model kształcenia jest bardzo popularny w Niemczech. W ramach studiów studenci zdobywają nie tylko wiedzę akademicką, ale również bezcenne doświadczenie zawodowe. W czasie trwania programu część zajęć studenci odbywają w siedzibie VWP, gdzie uczestniczą w bieżących pracach działów fachowych.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×