22 czerwca 2018

Edukacja » Życie studenckie

Młodzi konstruktorzy docenieni przez światowego lidera innowacji

Młodzi konstruktorzy docenieni przez światowego lidera innowacjiFirma 3M postawiła młodym wrocławskim studentom zadanie, które okazało się prawdziwym wyzwaniem. Studenci mieli skonstruować interaktywne narzędzie demonstracyjne, które będzie wykorzystane w Centrum Innowacji 3M. Wszystko to w ramach konkursu 3Mind, kierowanego do studentów kierunków technicznych.
- Wrocławskie Centrum Innowacji to miejsce, w którym pokazujemy, jak nauka zastosowana w praktyce zmienia otaczający nas świat – opowiada Emilia Demczur, opiekun Centrum i organizator konkursu.
Nagrodą główną w konkursie 3Mind był staż w Dziale Badań i Rozwoju 3M we Wrocławiu. Do pierwszej edycji konkursu zgłoszenia nadesłało blisko 100 osób.
- Największą wartością tego typu konkursów jest to, że innowacje naszej firmy spotykają się ze świeżym spojrzeniem studentów i ludzi, którzy są zainteresowani nauką – opowiada Marek Krajanowski, reprezentujący Zarząd 3M we Wrocławiu, członek Jury konkursu 3Mind – Ci młodzi ludzie potrafią zobaczyć produkty 3M z zupełnie innej perspektywy, wnieść świeżą energię i niesamowicie inspirować do tworzenia nowych rozwiązań – dodaje.
Do finału zakwalifikowało się 15 osób, które podzielone zostały na 3 zespoły. Ich zadaniem było skonstruowanie interaktywnych narzędzi prezentujących działanie wybranych produktów 3M.
Wśród nich nalazły się między innymi: ultra-lekki wypełniacz mikrosferyczny Glass Bubbles, półmaska filtracyjna Aura™, czy też wodoodporny i oddychający opatrunek z linii zaawansowanej Viscoplast - Tegaderm™.
Ocenie Jury podlegały: kreatywność, koncepcja, jakość wykonania, wartość dla klienta oraz prezentacja projektu. Poziom realizacji zadania był bardzo wysoki – prace były pomysłowe, zaskakiwały swoją innowacyjnością i złożoną konstrukcją. Zwycięski projekt pokazał właściwości opatrunku linii zaawansowanej Viscoplast. Pomysł był prosty, ale pozwolił na kompleksową prezentację złożonych cech produktu – jego wodoodporność, wytrzymałość i elastyczność.
- Dobry pomysł to podstawa działalności badawczo-rozwojowej i tworzenia innowacji. Można pracować latami nad zaawansowanymi koncepcjami, a niekiedy to ta najprostsza, pojawiająca się nagle idea okazuje się najlepszą i przełomową. Mamy na to wiele dowodów w historii naszej firmy! Bez naukowców 3M nie byłoby odblaskowych folii na znakach drogowych, karteczek Post-it, czy dobrze wygłuszonych samochodów. Każdy z laureatów konkursu ma szansę zostać takim naukowcem – stwierdza Tomasz Duda, dyrektor R&D w 3M w Polsce.
Co było największym wyzwaniem dla konstruktorów?
- Wyzwaniem był zdecydowanie czas. Nasza intensywna praca trwała do ostatnich chwil. – opowiadają uczestnicy Konkursu. - Na potrzebę realizacji zadania rozebraliśmy nawet na części stare sprzęty AGD! Cieszymy się, że dzięki zgranemu zespołowi udało nam się dokończyć projekt w terminie. Mamy prawdziwą satysfakcję ze wspólnie wykonanej pracy, bardzo dużo się nauczyliśmy – podsumowuje zwycięski zespół. Skonstruowane przez studentów narzędzia będzie można zobaczyć we wrocławskim Centrum Innowacji 3M.
jagr./pr

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×