15 listopada 2019

Cło i Finanse » Cło i Finanse

Pracodawcy komentują komunikat GUS

Pracodawcy komentują komunikat GUS
Paliwa zdrożały o 19,4 proc. w porównaniu do listopada 2010 r.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2011 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,7%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 1,3%), opłat związanych z transportem (o 1,5%), a także ze zdrowiem (o 2,3%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc., 0,14 pkt proc. i 0,11 pkt proc. Niższe ceny w zakresie łączności (o 0,3%) obniżyły ten wskaźnik o 0,01 pkt proc. – czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS: 4,2 proc. wzrostu w III kwartale

Zdaniem Pracodawców RP wpływ na listopadowy wzrost inflacji o 4,8 proc. w stosunku do listopada 2010 roku, ma wyraźnie osłabienie polskiej waluty, co przełożyło się m.in. na wzrost ceny paliw.
Paliwa zdrożały o 19,4 proc. w porównaniu do listopada 2010 r. Mamy więc twardą daną pokazującą, jak rosną koszty funkcjonowania przedsiębiorstw.
- Praktycznie każdy rodzaj działalności gospodarczej związany jest z koniecznością wykorzystywania środków transportu, napędzanych paliwami ropopochodnymi. Obecna cenowa paliw powoduje, że koszty prowadzenia działalności rosną, co obniża konkurencyjność naszych przedsiębiorstw – przypomina ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.
Dla niektórych branż – takich jak transport osób, towarów – wzrost cen paliw ma szczególnie negatywne skutki. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że prawo nie pozwala na odliczanie VAT od paliwa służącego do napędzania pojazdów wykorzystywanych w toku prowadzenia działalności gospodarczej. - Już w marcu zwracaliśmy się do Ministra Finansów z wnioskiem o czasowe obniżenie akcyzy na paliwa wykorzystywane do napędzania samochodów. Uzyskaliśmy odpowiedź odmowną – mówi Piotr Rogowiecki. Jego zdaniem drogie paliwa w połączeniu z podniesieniem składki rentowej po stronie pracodawców będą uderzać w konkurencyjność naszych przedsiębiorstw.

Polscy przedsiębiorcy pozostają optymistami
- 4,8-procentowa inflacja wskazuje, że nie należy spodziewać się szybkiego obniżenia stóp procentowych. Jest to o tyle ważne, że dostęp do finansowania zewnętrznego jest ważnym czynnikiem w okresie gorszej koniunktury gospodarczej – kończy Rogowiecki.
jagr./źródło: GUS/Pracodawcy RP

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×