23 czerwca 2018

Cło i Finanse » Cło i Finanse

SBB apeluje o zrównanie kredytów walutowych i złotówkowych

SBB apeluje o zrównanie kredytów walutowych i złotówkowychZwrot 4,5 mld zł z 15 mld zł nielegalnie pobranych spreadów to nieuczciwa propozycja
Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu apeluje o zrównanie kredytów walutowych ze złotówkowymi. Wskazuje, że to jedyne rozwiązanie, które uzdrowi sytuację kredytobiorców z korzyścią dla polskiej gospodarki.
Nieprawdą jest bowiem, że kredyty walutowe są dobrze spłacane i dotyczą „ludzi bogatych”. Te nieuczciwe, nielegalne i niezgodne z prawem umowy dotyczą 700.000 Polaków, często ledwo wiążących koniec z końcem. Dlatego ustawa zaproponowana przez Prezydenta RP nie rozwiązuje problemu i proponuje ledwie szczątkową rekompensatę nielegalnie pobranych spreadów – nie powinna być uchwalona.


Wygrała z Bankiem Millennium w sprawie „frankowej”

Kluczowym rozwiązaniem przewalutowania powinno być przeliczenie pseudokredytów walutowych tak, jakby były od początku kredytami złotówkowymi. To rozwiązanie uczciwe wobec banków, innych kredytobiorców, zgodne z prawem i korzystne dla polskiej gospodarki. Zwłaszcza, że dotychczas UOKiK, Rzecznik Finansowy, a nawet uzasadnienie do propozycji ustawy Prezydenta RP i liczne sądy potwierdziły nielegalność umów kredytów walutowych.
Co więcej, to Balcerowicz usunął waloryzację z kredytów. Od roku 1989, wraz z ustawami Balcerowicza, funkcję waloryzacyjną w kredytach przejęło zmienne oprocentowanie. Zatem, z uwagi na podwójną waloryzację, mechanizm pseudokredytów walutowych jest w naszym kraju nielegalny.
Projekt ustawy złożony w Sejmie przez klub Kukiz’15 to ważny krok dla dalszych rozmów parlamentarzystów nad właściwym i niezbędnym kierunkiem prac legislacyjnych w odniesieniu do odwalutowania pseudokredytów frankowych. Należy podkreślić, że zapadają kolejne wyroki, które wskazują iż te umowy zostały zawarte niezgodnie z prawem.
Rozwiązanie tego problemu wpłynie pozytywnie na polską gospodarkę, na budżet państwa, a tym samym na zasobność portfeli obywateli. Banki nie zrealizują za to nadzwyczajnych zysków.
X Polecamy artykuł:
Bus cięższy o ponad 100 %

O tym problemie oraz o innych bankowych „przekrętach” przypomnimy w trakcie demonstracji, która odbędzie się 10 września o godz. 12:00 pod Belwederem.
Nienależne pieniądze, które banki zarobiły na frankowiczach i nigdy ich nie oddały:
Zawyżane spready
Nieuprawnione opłaty od udzielenia pseudokredytów
Nieuprawnione opłaty za produkty ubezpieczeniowe sprzedawane wraz z kredytami
Nadwyżki z tytułu nielegalnej indeksacji, denominacji i waloryzacji
Zyski banków w Polsce od 2009 roku – łącznie blisko 96 mld zł:
2009 – 8,3mld zł
2010 – 11,48mld zł
2011 – 15,7mld zł
2012 – 15,5mld zł
2013 – 15,4mld zł
2014 – 16,23mld zł
2015 – 13,1mld zł
jagr./SBB

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×