22 maja 2018

Cło i Finanse » Cło i Finanse

Na świąteczne zakupy - coraz częściej z kartą

Na świąteczne zakupy - coraz częściej z kartąW listopadzie br. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych poinformował, że tegoroczne wydatki świąteczne Polaków wzrosną o 1,6 mld zł i przekroczą 20 mld zł. A jak wskazują prognozy Deloitte statystyczna polska rodzina przeznaczy na organizację świąt i upominki 1121 zł (5 proc. więcej niż w roku ubiegłym). Jak wynika z analizy PayTel za dużą część z nich Polacy zapłacą kartą płatniczą.
- Liczba i wartość transakcji kartami płatniczymi sukcesywnie, z roku na rok rośnie. Porównując drugi kwartał 2016 r. z analogicznym okresem zeszłego roku zaobserwowaliśmy wzrosty na poziomie kolejno 29 proc. i 17 proc. To duża zmiana, a przed nami jeszcze kulminacja zakupów świątecznych, gdzie grudzień to doroczny szczyt w liczbie płatności bezgotówkowych - mówi Radosław Kotkowski, ekspert ds. usług płatniczych w PayTel S.A., spółki zajmującej się płatnościami elektronicznymi w ramach Grupy Kapitałowej Comp.


Pakiet wierzycielski pomoże w odzyskiwaniu długów

Grudzień to czas, który ze względu na swoją przedświąteczną specyfikę, najlepiej obrazuje wzrost popularności w płatnościach kartowych. W żadnym innym miesiącu nie spędzamy w sklepach tak dużo czasu, a nastroje konsumenckie Polaków są najlepsze od lat. Jak wynika z danych GUS, w listopadzie 2016 r. nastroje konsumenckie poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wskaźnik wzrósł o 1,3 proc. co stanowi najlepszy wynik od 1997 r., kiedy zaczęto prowadzić badania.
- Na uwagę zasługuje również struktura wydatków dokonywanych przez Polaków. Z analiz statystyk transakcji obsługiwanych przez PayTel wynika, że wzrost liczby płatności kartowych jest najbardziej zauważalny w obszarze handlu detalicznego niezwiązanego z żywnością, obejmującym takie produkty jak książki, gry czy inne media. W zeszłym roku porównując grudzień z listopadem wykonano o ponad 15 proc. więcej transakcji, w sieci kart PayTel zaś łączna ich wartość wzrosła o prawie 20 proc. Podobnych wzrostów należy spodziewać się również w 2016 r. – podkreśla Radosław Kotkowski.
Analizując przyczyny rosnącej popularności transakcji kartowych, należy wspomnieć przede wszystkim o wygodzie tego rozwiązania. Używanie kart płatniczych pozwala na ograniczenie ilości noszonej w portfelu gotówki i skraca proces płatności. Użyteczność kart jest oczywiście w dużej mierze związana z liczbą akceptantów. Tych stale przybywa. W Polsce jest coraz więcej miast, gdzie bez gotówki można się obejść w większości sytuacji życiowych.
Kolejny czynnik, który wpływa na popularyzację transakcji kartowych to ich bezpieczeństwo. Według danych Europejskiego Banku Centralnego płatności kartami w Polsce są jednymi z najbezpieczniejszych w Europie. Dodatkowym atutem jest możliwość odzyskania przynajmniej części wydanych środków w przypadku wykorzystywania karty przez osobę nieuprawnioną, np. złodzieja czy nieuczciwego znalazcę. W przypadku utraty portfela, całość gotówki bezpowrotnie przepada. Jednym słowem funkcjonalność "plastiku" dodaje mu użytkowników.
- W tym roku miało miejsce wiele pozytywnych wydarzeń, które sprawiają, że życie osób posługujących się jedynie kartą, stało się dużo łatwiejsze. Należy tutaj przede wszystkim wskazać pilotażowe wdrożenie terminali płatniczych w wielu jednostkach administracji publicznej, w którym PayTel miał również swój udział. Płatności związane z administracją publiczną były jednym z ostatnich miejsc, gdzie nie można było wygodnie zapłacić kartą. Kolejnym takim miejscem była Poczta Polska, ale w tym roku również i tam nastąpiło wdrożenie terminali – mówi Radosław Kotkowski. - Zaledwie kilka dni temu Prezydent RP podpisał również ustawę nowelizującą Ustawę o usługach płatniczych. Wprowadza ona tzw. rachunek podstawowy – czyli darmowy rachunek zawierający podstawowe usługi, który musi być świadczony przez banki za darmo. Uważam, że pozytywnie wpłynie to na obrót bezgotówkowy, gdyż od posiadania konta - którego kosztowność jest już od dawna mitem - do płatności kartami pozostaje tylko jeden krok - podsumowuje.
jagr./pr

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×