23 czerwca 2018

Cło i Finanse » Cło i Finanse

Konstytucja biznesu musi wreszcie trafić do Sejmu

Konstytucja biznesu musi wreszcie trafić do Sejmu

Pośpiech w uchwalaniu prawa jest niewskazany. Bardzo często efektem są niskiej jakości przepisy, na czym cierpią obywatele i przedsiębiorcy. Nie można jednak popadać w drugą skrajność, czyli przedłużać procesu legislacyjnego. Tym bardziej, gdy chodzi o pakiet kluczowych dla przedsiębiorców ustaw – Konstytucję biznesu. Spotkała się ona z oporem biurokratycznej machiny w postaci setek stron krytycznych uwag. Reprezentatywne organizacje pracodawców – Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club oraz Związek Rzemiosła Polskiego – zwróciły się do Premiera Mateusza Morawieckiego o przełamanie oporu administracji oraz o doprowadzenie do skierowania Konstytucji biznesu do Sejmu. Nie można dłużej zwlekać, jeśli korzystne dla przedsiębiorców zmiany mają wejść w życie od początku 2018 r.

Należyta staranność według resortu finansówKonstytucja biznesu została przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i była gruntownie konsultowana z reprezentatywnymi organizacjami pracodawców. Zawiera ona szereg korzystnych zmian, chociażby takich jak gwarancje dotyczące tworzenia prawa dla przedsiębiorców. Katalog zasad tworzenia prawa zawiera m.in. obowiązek sporządzania oceny skutków regulacji oraz zachowania szczególnej troski o sektor małych i średnich przedsiębiorstw. To bowiem mniejsze firmy są szczególnie narażone na ryzyko płynące z błędnych rozwiązań prawnych. Błędy te często naprawia się poprzez szybkie nowelizacje, co z kolei potęguje niestabilność otoczenia prawno-regulacyjnego. Dlatego podniesienie jakości procesu tworzenia prawa bezdyskusyjnie przyczyni się do zmniejszenia ryzyka po stronie przedsiębiorców.

Nie uda się tego jednak osiągnąć bez uchwalenia ustaw wchodzących w skład pakietu Konstytucji biznesu. Tymczasem kolejne miesiące mijają, a ustawy te nie wchodzą do porządku obrad Rady Ministrów. Potrzebny jest impuls, który przełamie ten impas. Mamy nadzieję, że będzie nim wspólny list reprezentatywnych organizacji pracodawców.

X Polecamy artykuł:
Ivan Hofmann nowym CEO GLS w USA

Pracodawcy Rzeczypospolitej PolskiejPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×