13 listopada 2019

Cło i Finanse » Cło i Finanse

Nie masz polisy OC? Czeka Cię jeszcze wyższa kara niż przed rokiem!

Nie masz polisy OC? Czeka Cię jeszcze wyższa kara niż przed rokiem!

Jeśli nie wykupiłeś polisy OC w 2018 roku, czeka Cię kara w wysokości do 4 200 złotych. Ponadto, w przypadku spowodowanego wypadku, zobowiązany będziesz do zwrócenia odszkodowania. Koszty mogą przekroczyć nawet 1 500 000 złotych na osobę.

Wciąż niska świadomość ubezpieczeniowa Polaków w połączeniu z coraz wyższymi wypłatami za szkody osobowe – powoduje że jazda bez obowiązkowego OC stała się ogromnym zagrożeniem dla finansów sprawcy szkody – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Dlatego nawet mimo wzrostu cen za ubezpieczenie OC lepiej – we własnym interesie - wykupić je, niż narażać się na tak wysokie sankcje, jak nieuchronna kara za brak polisy i regres .

Zmiany wynikają ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia w Polsce, od którego wysokości ustalana jest wysokość sankcji za brak OC. Tak dla właściciela samochodu osobowego kara za brak polisy OC w okresie powyżej 14 dni wyniesie 4200 złotych. W przypadku właściciela samochodu ciężarowego za ten sam sam okres bez ochrony opłata dochodzi aż do 6300 złotych.  

Zdecydowaną większość przypadków braku tej polisy - UFG wykrywa automatycznie czyli już bez udziału właściciela pojazdu, tylko na podstawie informacji w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych – zaznacza Joanna Pasturczak, dyrektor Biura Windykacji Opłat w Funduszu. - Z wstępnego podsumowania 2017 roku wynika, że dzięki skutecznym metodom wykrywania nieubezpieczonych przez UFG - w ogólnopolskiej bazie polis zidentyfikowaliśmy około 52 tys. kierowców bez OC tj. o prawie 40 procent więcej niż w 2016 roku - wyjaśnia. Oznacza to, że około 68 procent wykrywanych przypadków braku ubezpieczenia odbywa się już nie poprzez kontrolę policji czy innych organów zewnętrznych, lecz poprzez ustalenia własne Funduszu. Aktualnie Fundusz szacuje, że w Polsce może być około 80 - 90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów, co stanowi 0,4 – 0,5 procent wszystkich pojazdów biorących udział w ruchu.

BWPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×