20 marca 2019

Cło i Finanse » Cło i Finanse

KAS wykryła obrót fikcyjnym towarem

KAS wykryła obrót fikcyjnym towarem

Grupa 18 firm oficjalnie zajmowała się handlem panelami fotowoltanicznymi, w rzeczywistości przedmiotem obrotu były palety z nieokreśloną zawartością. Skarb Państwa mógł stracić ponad 18 mln zł.


Pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie przerwali nielegalny obrót fikcyjnym towarem. Grupa, w sumie 18 firm, w tym 3 z siedzibą na Słowacji i w Czechach, oficjalnie zajmowała się handlem panelami fotowoltanicznymi. Istotną rolę w procederze odgrywała firma z siedzibą we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. W wyniku szeregu kontroli okazało się, że w rzeczywistości przedmiotem obrotu były zwykle drewniane palety z nieokreśloną zawartością, które dla zmylenia były ofoliowane. Pakunki miały udawać zapakowane panele i uwiarygadniać transakcje.


Fikcyjne towary krążyły w zamkniętym łańcuchu transakcji, gdzie brakowało ostatecznego odbiorcy. Faktury sprzedaży dotyczyły tych samych towarów, w tych samych ilościach, a transport odbywał się wielokrotnie z polskiego magazynu do magazynu w Czechach i z powrotem. Dla uwiarygodnienia transakcji podmioty przelewały na rachunki bankowe kwoty wskazane na fakturach. Łącznie obrócono kwotą ponad 83 mln zł.


Przez nielegalny proceder Skarb Państwa mógł stracić ponad 18 mln zł. Aby odzyskać wyłudzone przez przestępców pieniądze, na podstawie decyzji prokuratora, Warmińsko Mazurski Urząd Celno-Skarbowy zabezpieczył majątek firm. M.in. dokonano wpisów hipotek na ich nieruchomościach. W sumie wydano decyzje zabezpieczające na kwotę ponad 20 mln złotych.

W sprawie prowadzone jest dalsze śledztwo.

jagr./KASPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×