25 maja 2019

Cło i Finanse » Cło i Finanse

Rynek paliwowy: Ropa mocno tanieje

Rynek paliwowy: Ropa mocno tanieje

Ropa naftowa w USA lekko tanieje. Na rynkach oczekiwanie na rozwój sytuacji USA-Iran, a Iran mówi: żadnych renegocjacji ws. umowy atomowej - podają maklerzy.

 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 68,38 USD - niżej o 5 centów.

 

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 4 centy do 73,58 USD za baryłkę.

 

Na rynkach oczekiwanie na ważne decyzje - prezydent USA Donald Trump ma najbliższych dniach zdecydować, czy przywrócić amerykańskie sankcje wobec Iranu. Trump krytykuje porozumienie z Iranem z 2015 roku.

 

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (Niemcy, Chiny, USA, Francja, Wielka Brytania i Rosja), a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za zniesienie sankcji.

 

Trump zapowiadał wcześniej, że jeśli USA wraz z europejskimi sojusznikami nie zdołają wprowadzić zmian w porozumieniu z Iranem, USA wycofają się z układu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do 12 maja.

 

Tymczasem szef MSZ Iranu Muhammad Dżawad Zarif w nagraniu opublikowanym w czwartek na YouTube'ie i Twitterze skrytykował Donalda Trumpa za groźbę wycofania USA z umowy atomowej i zapowiedział, że Iran nie będzie renegocjował ani zmieniał wdrożonego już porozumienia.

 

Mimo jednoznacznej krytyki pod adresem USA Zarif zasugerował przestrzeń do negocjacji, mówiąc: "To Iran, a nie Zachód, ma poważne pretensje i wiele żądań".

 

"Sytuacja związana z Iranem jest z pewnością jednym z kluczowych czynników dla cen ropy, a możliwość ponownego wprowadzenia sankcji na ten kraj jest realna - to wyznacza ceny surowca" - mówi Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets.

 

Ropa WTI w czwartek zwyżkowała o 0,7 proc., a w tym tygodniu surowiec na NYMEX zdrożał o 0,4 proc.Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×