13 listopada 2019

Cło i Finanse » Cło i Finanse

Co z wojną handlową USA-Europa? Trump ogłasza nową fazę w relacjach z Unią

Co z wojną handlową USA-Europa? Trump ogłasza nową fazę w relacjach z Unią

Prezydent USA Donald Trump, po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, ogłosił, że relacje USA i UE wkraczają w "nową fazę" i zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych. Waszyngton wstrzyma się z kolejnymi taryfami na czas rozmów.

 

Juncker, któremu towarzyszy komisarz UE do spraw handlu Cecilia Malmstroem, udał się do USA, by zapobiec eskalacji sporu handlowego między Unią Europejską a Ameryką, w związku z nałożeniem przez administrację Trumpa na kraje UE taryf celnych.

 

Po spotkaniu z prezydentem w środę powiedział dziennikarzom, że "zawarł z nim porozumienie". Trump dodał, że porozumienie to pozwoli na "zredukowanie biurokracji w handlu".

 

Brytyjskie ministerstwo handlu międzynarodowego pozytywnie wypowiedziało się w czwartek o ustaleniach poczynionych przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie ograniczenia barier w handlu międzynarodowym.

"Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie USA i Unii Europejskiego w sprawie współpracy na rzecz redukowania barier handlowych i dalszego zwiększenia wymiany handlowej i inwestycji" - podkreślił brytyjski resort w wydanym oświadczeniu.

 

"Oczekujemy postępów w kierunku likwidacji (wprowadzonych przez USA) ceł (na import unijnej) stali i aluminium oraz deeskalacji posunięć typu wet za wet, które mogą odbić się na przedsiębiorstwach i miejscach pracy po obu stronach Atlantyku" - dodało ministerstwo.

 

Trump po spotkaniu z Junckerem zapowiedział podjęcie negocjacji handlowych z UE i zadeklarował, że na czas rozmów Waszyngton wstrzyma się z kolejnymi taryfami. Według jego słów UE zgodziła się na "natychmiastowe" zwiększenie importu amerykańskiej soi i gazu skroplonego (LNG) oraz obniżenie taryf w sektorze przemysłowym. Jak dodał, uzgodniono, że USA i UE będą starały się wypracować politykę "zero taryf, zero subsydiów" na towary przemysłowe spoza sektora motoryzacji.

 

Trump powiedział podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Białym Domu, że Unia zgodziła się na "natychmiastowe" zwiększenie importu amerykańskiej soi i gazu skroplonego (LNG) oraz obniżenie taryf w sektorze przemysłowym. Dodał, że uzgodniono, iż USA i UE będą starały się wypracować politykę "zero taryf, zero subsydiów" na dobra przemysłowa spoza sektora motoryzacji.

 

"Będziemy też pracowali nad zmniejszeniem barier i zwiększeniem handlu w zakresie usług, (produktów) chemicznych, farmaceutycznych, medycznych oraz soi" - oznajmił.

 

Prezydent ogłosił, że porozumienie z Unią doprowadzi do większej zamożności USA i UE oraz sprawi, że handel między stronami będzie bardziej zrównoważony.

UE co roku importuje z USA towary o wartości 250 mld euro, natomiast wysyła za ocean dobra warte ponad 370 mld euro. Wynoszący około 120 mld euro rocznie deficyt po stronie USA jest przyczyną niezadowolenia Trumpa i jego protekcjonistycznych inicjatyw.


BW


Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×