23 lutego 2020

Cło i Finanse » Cło

Ułatwienia i uproszczenia oczami agencji celnych

Ułatwienia i uproszczenia oczami agencji celnych
Funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celnej regularnie spotykają się z przedsiębiorcami, dzieląc się swą wiedzą. Tym razem rozmawiali z przedstawicielami 13 agencji celnych.
13 czerwca br. Izba Celna w Przemyślu zorganizowała spotkanie z przedstawicielami agencji celnych. Przedsiębiorstwa wykonujące usługi agencji celnej, reprezentując przed organami celnymi swoich klientów, pełnią istotną rolę w międzynarodowym obrocie towarowym oraz są kluczowymi partnerami dla organów celnych; co drugie zgłoszenie celne na Podkarpaciu składane jest za pośrednictwem agencji celnej.

Czas odpraw jest dla biznesu najważniejszy

Spotkanie miało charakter informacyjno – szkoleniowy. Gospodarzem spotkania była zastępca dyrektora Izby Celnej w Przemyślu Jadwiga Zenowicz. W spotkaniu uczestniczyli również naczelnik wydziału Obsługi Przedsiębiorców, kierownik Referatu Przeznaczeń Celnych oraz przedstawiciele urzędów celnych.
Na spotkaniu omówiono bieżące problemy związane z obrotem towarowym z zagranicą. Służba Celna promowała m.in. instytucję Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO i ułatwienia dla posiadaczy statusu AEO oraz stosowanie procedur uproszczonych, w tym planowane wdrożenie w najbliższej przyszłości nowego ułatwienia przy otwieraniu procedury tranzytu z zastosowaniem karnetu TIR.
 
 
Funkcjonariusze celni z Wydziału Obsługi Przedsiębiorców omówili kwestie związane z obsługą zgłoszeń celnych elektronicznych w systemie CELINA oraz uproszczenia w dokumentowaniu pochodzenia towarów.
Celnicy przedstawili również segmentację jako element nowego podejścia do analizy ryzyka i ułatwień.
W trakcie spotkania funkcjonariusze celni z urzędów celnych podległych przemyskiej Izbie zaprezentowali wdrożone rozwiązania ułatwiające obsługę obrotu towarowego.
Spotkanie stało się formum wymiany praktycznych doświadczeń i spostrzeżeń zarówno ze strony administracji celnej jak i przedstawicieli agencji celnych. Ze szczególną uwagą zostały przyjęte propozycje nowych ułatwień i uproszczeń, zgłoszone przez uczestników spotkania.
źródło/foto: Izba Celna w Przemyślu

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×