20 kwietnia 2018

Cło i Finanse » Cło

CITES w przesyłkach kurierskich

CITES w przesyłkach kurierskich4 muszle chronionych mięczaków wykryli funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dębicy podczas kontroli przesyłek. Taki towar zawierała jedna z kontrolowanych paczek, choć jej nadawca zadeklarował, że przesyła odzież, obuwie i zabawki.
Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dębicy kontrolowali przesyłki w jednej z firm kurierskich na terenie miasta. Celnicy szczególną uwagę zwrócili na paczkę nadaną w USA, która zgodnie z deklaracją miała zawierać odzież, obuwie i zabawki.


Bursztyn w Korczowej

Podczas rewizji przesyłki celnicy stwierdzili, że w paczce znajdują się jednak 4 muszle mięczaków objętych ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.  Były wśród nich 3 szt. szkrzydelnika olbrzymiego (Strombus gigas) oraz 1 szt. ucha morskiego (Haliotis midae).
Muszle, zamiast trafić do odbiorcy na terenie Litwy, zostały zatrzymane do dalszego postępowania.
Służba Celna przypomina, że przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz przedmiotów z nich wykonanych (bez specjalnych pozwoleń),  jest złamaniem przepisów o ochronie przyrody i naraża na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów).
jagr./IC w Przemyślu

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×