22 czerwca 2018

Cło i Finanse » Cło

Nowoczesna za przyjęciem CETA

Nowoczesna za przyjęciem CETANa konferencji prasowej w Sejmie, posłowie Nowoczesnej Marta Golbik i Michał Stasiński razem z Sekretarzem ds. Zagranicznych Bartłomiejem Nowakiem, przedstawili stanowisko partii w sprawie umowy CETA ((ang. Comprehensive Economic and Trade Agreement).
Nowoczesna popiera ratyfikację przez Parlament RP umowy gospodarczo-handlowej pomiędzy Unią Europejską, a Kanadą (CETA). Podkreślamy, że jest to najbardziej kompleksowe i zaawansowane porozumienie tego typu, jakie do tej pory wynegocjowała Unia Europejska. Jest ono ważne nie tylko dlatego, że będzie istotnym impulsem gospodarczy dla Europy. Jesteśmy przekonani, że CETA jest korzystna zarówno dla europejskich przedsiębiorców, jak i konsumentów - To duża szansa dla naszych firm, dyskusja jest nieracjonalna a rząd nie przedstawił stanowiska – mówiła Marta Golbik, posłanka Nowoczesnej.


Bezcłowy handel między UE a Kanadą coraz bliżej

Jednocześnie chcemy podkreślić, że ogromna większość argumentów, obecnych w przestrzeni publicznej, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. CETA w żaden sposób nie obniży standardów żywności w UE, gdyż produkty kanadyjskie, aby być dopuszczone, będą je musiały wypełniać. Specyficzne produkty regionalne w UE nie będą zagrożone. Standardy bezpieczeństwa pracy nie będą elementem niezdrowej konkurencji, gdyż Kanada związana będzie międzynarodowymi konwencjami w tym zakresie (Międzynarodowa Organizacja Pracy). Podobnie jak standardy ochrony środowiska, czy fitosanitarne, które nie będą obniżane. CETA ulepsza sposób prowadzenia sporów pomiędzy inwestorem, a państwem, gdyż staje się on o wiele bardziej przejrzysty niż do tej pory i będzie się odbywał według określonych reguł. Przewidywalność i ochrona przed politycznym ryzykiem jest jednym z kluczowych elementów dla prowadzenia biznesu. Natomiast państwa, poprzez instytucjonalizację całej procedury, wyposażone zostają w nowe narzędzia do skutecznego prowadzenia takich sporów.
Pamiętać trzeba, że to nie państwa, a przedsiębiorstwa prowadzą handel międzynarodowy. Niemal całkowita redukcja ceł, przejrzyste i sprawne procedury uznawalności produktów, a także możliwość konkurowania w przetargach publicznych, będą z korzyścią dla wszystkich: producentów i konsumentów. Jednocześnie państwa nie tracą swoich prerogatyw w zakresie reguł rynku pracy, usług publicznych, czy zdolności regulacyjnych.
Nowoczesna wyraża zadowolenie, że CETA została uznana za tzw. porozumienie mieszane i podlega ratyfikacji parlamentów narodowych, choć nie musiało tak przecież się stać. Otwartość na publiczną debatę nie powinna jednak być okazją do fali demagogii, jaka dotyka w ostatnim czasie międzynarodowe porozumienia handlowe. Dla populistów są one niestety wdzięcznym obiektem ataku, gdyż są trudne do zrozumienia i napisane językiem skomplikowanym technicznym językiem, który potrafią zinterpretować tylko eksperci. Stanowisko Nowoczesnej będzie jasne. - Zajmiemy się obalaniem mitów związanych z ratyfikacją. Interpretacja umów handlowych jest trudna, przez co brak ich pogłębionej analizy. To jest właśnie pole dla Nowoczesnej, aby różne mity obalać – skomentował Bartłomiej Nowak, Sekretarz ds. Zagranicznych Nowoczesnej.
CETA będzie tylko w ograniczonym stopniu wpływać na polską gospodarkę. Nasza wymiana handlowa z Kanadą ma wciąż duży, niewykorzystany potencjał wzrostu. Uważamy, że jest to szansa dla polskich eksporterów oraz firm usługowych. Uważamy także, że ratyfikacja CETA przez Parlament RP przyczyni się do budowy kolejnego, tym razem gospodarczego filaru wspólnoty transatlantyckiej, co jest polską racją stanu. 
W przeciwieństwie do CETA negocjacje o TTIP cały czas się toczą i nie znamy ich ostatecznego kształtu. Recenzje są przedwczesne. Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji powinno być częścią Europejskiej strategii, która wzmocni jej pozycję, dlatego europejskie firmy powinny uzyskać dostęp do rynku US. - Zamówienia publiczne to 10% amerykańskiej gospodarki, powinniśmy  być tam obecni. TTIP musi wspierać sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Populistyczni politycy straszą tymi umowami przez co mogą one nie wejść w życie – podsumował Michał Stasiński.
źr. Nowoczesna

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×