23 września 2018

Cło i Finanse » Cło

Nowy skaner RTG na przejściu granicznym w Kuźnicy

Nowy skaner RTG na przejściu granicznym w KuźnicyW środę 21 grudnia na przejściu granicznym w Kuźnicy został oddany do użytku nowy skaner RTG do prześwietlania wszystkich rodzajów pojazdów. Dzięki tej inwestycji podlaska Służba Celna dysponuje jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na granicy Unii Europejskiej.
W uroczystym oddaniu do użytku nowego skanera udział wziął dyrektor Izby Celnej w Białymstoku mł. insp. Tomasz Węgiel, kapelani Służby Celnej, przedstawiciele Urzędu Celnego w Białymstoku oraz funkcjonariusze Wydziału Zwalczania Przestępczości, którzy na co dzień będą obsługiwać urządzenie.
Oddany do użytku skaner kosztował blisko 10 milionów złotych. Fundusze na jego zakup oraz sfinansowanie prac inwestycyjnych pochodziły z Ministerstwa Finansów. Nowe urządzenie rentgenowskie, którego producentem jest firma Nuctech Company zastąpi wysłużony skaner funkcjonujący na przejściu granicznym w Kuźnicy od 12 lat, za pomocą którego podlascy celnicy prześwietlili już ok. 400 tys. ciężarówek, wielokrotnie ujawniając przemyt papierosów.


Kolejny skaner do prześwietlania wagonów

Skaner firmy Nuctech umożliwia kontrolę całych pojazdów prześwietlając nieruchome pojazdy wprowadzone do hali. W tej funkcjonalności Służba Celna może kontrolować samochody ciężarowe z kabiną, autobusy, busy i samochody osobowe. W przypadku zwiększonego natężenia ruchu na granicy, urządzenie w trybie dynamicznym może również prześwietlać tylko część ładunkową ciężarówki bez kabiny.
Funkcjonariusze Służby Celnej mogą w komfortowych warunkach interpretować obrazy wykorzystując wiele funkcji urządzenia. Wydzielone zostało również specjalne, w pełni bezpieczne pomieszczenie dla kierowców oczekujących na zakończenie prześwietlania swoich pojazdów.
Warto zaznaczyć, że technologia zastosowana w skanerze umożliwia skuteczne prześwietlenie ładunków ukrytych nawet za kilkudziesięciocentymetrową warstwą stali.
Nowe urządzenie z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszej ochrony naszej granicy i wpłynie na wzrost bezpieczeństwa nie tylko obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, ale także mieszkańców całej Unii Europejskiej.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×