Wtorek, 25 kwietnia 2017     Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki» Dodaj ogłoszenie o pracę» Dodaj firmę do katalogu

Reforma administracji skarbowej – efektów nadal nie ma

Reforma administracji skarbowej – efektów nadal nie maPo kilku tygodniach działania Krajowej Administracji Skarbowej widać, że wiązane z jej wprowadzeniem nadzieje były na wyrost. Nie widać żadnych sygnałów zmiany mentalności urzędników, postępują oni nadal według starego wzoru: traktowania przedsiębiorcy jak zwierzyny łownej, którą trzeba upolować za każdą cenę.
Zmiana mentalności była jednym z głównych założeń reformy KAS. Jednak podatnicy w dalszym ciągu mają poczucie, że ich sprawy prowadzone są w oderwaniu od faktów i z pominięciem dowodów potwierdzających rzetelne prowadzenie przez nich działalności gospodarczej.


System monitorowania drogowego przewozu towarów działa

Przedsiębiorcom nadal stawiane są zarzuty bez przedstawienia żadnych wiarygodnych dowodów – od braku dochowania należytej staranności w kontaktach handlowych nawet do świadomego udziału w zorganizowanych grupach przestępczych. Świadczą o tym przykłady przedsiębiorców działających np. w branży paliwowej, spożywczej czy obracających elektroniką, którym masowo zarzuca się niedochowanie należytej staranności przez brak weryfikacji dostawców towarów. Absurdalność tego zarzutu polega na tym, że kontrolujący często w ogóle o taką weryfikację nie pytają!
Podatnicy zaskoczeni postawionym zarzutem przedkładają więc dokumentację potwierdzającą, że wnikliwie weryfikowali swoich kontrahentów – zarzut okazuje się zatem bezpodstawny. Jednak w jego miejsce pojawia się od razu nowy – kontrolujący stwierdzają, że podatnik był świadomy, iż uczestniczy w nielegalnym obrocie, więc celowo, wyłącznie dla pozoru zgromadził przedstawioną dokumentację!
X Polecamy artykuł:
Koniec ery diesla


Takie przykłady można mnożyć. To dowód, że pomimo dobrych intencji ustawodawcy dla podatników niewiele się zmieniło. W świadomości kadr administracji skarbowej nadal dominuje pogląd, że najważniejsze są wyniki i statystyka. Z takim podejściem nie da się jednak zbudować silnej i stabilnej gospodarki. W naszej ocenie należałoby zastanowić się nad wprowadzeniem mechanizmów nadzoru nad postępowaniami prowadzonymi wobec kluczowych dla rynku przedsiębiorstw, bowiem ryzyko doprowadzenia firmy do upadku przez urzędników działających w złej wierze jest nadal realne i powoduje poważne zagrożenie dla rozwoju przedsiębiorczości.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
DODAJ DO: facebook Twitter
Wyślij tekst znajomemu Drukuj
KOMENTARZE
  spedytor starej daty    czwartek, 20. kwiecień 2017 , 09:14:58, ID (ip): 9e3cb7
 

 
Dodaj komentarz (rozwiń)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Spedycje.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
 

SONDA

Jak oceniasz sytuację w swojej Firmie?