19 sierpnia 2017

Cło i Finanse » Cło

Zmiany we współpracy celnej z Chinami po szczycie w Brukseli

Zmiany we współpracy celnej z Chinami po szczycie w Brukseli

Komentarz Tomasza Rusaka, Członka Zarządu oraz Dyrektora ds. Rozwoju w Rusak Business ServicesJuż 7 lipca rozpocznie się w Hamburgu szczyt grupy G20, w którym udział weźmie grupa 19 państw i Unia Europejska. Spotkanie odbędzie się blisko miesiąc po Szczycie w Brukseli, gdzie Komisarz Europejski ds. Gospodarczych i Finansowych, Pierre Moscovici oraz Minister Chin ds. Cła, Yu Guangzhou uzgodnili strategiczne ramy współpracy celnej na lata 2018-2020. Dokument, określa priorytety i cele współpracy celnej Unii Europejskiej i Chin w najbliższej przyszłości.

Większe kontrole i mniej obciążeń

 Dokument potwierdza główne idee wzajemnej współpracy i pomocy między Unią Europejską i Chinami oraz wyznacza nowe ambitne cele na najbliższe lata. Ustalone ramy prawne mają za zadanie ochronę obywateli i zwalczanie nielegalnego handlu dzięki bardziej skutecznym kontrolom celnym przy jednoczesnym ograniczeniu obciążeń administracyjnych w zakresie legalnego handlu. Ważnym elementem uzgodnień jest również postanowienie o egzekwowaniu i poszanowaniu praw własności intelektualnej oraz walka z oszustwami finansowymi i wspólne przeciwdziałanie zmianom klimatu. Dokument potwierdza również ciągłość współpracy w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Porozumienie objęło również dziedzinę e-commerce.

Współpraca UE-Chiny

Kraje UE pozostają największym partnerem handlowym Chin. Handel pomiędzy Chinami i Europą średnio przekracza 1 mld euro dziennie. Głównym towarem importowym Unii Europejskiej z Chin są towary przemysłowe, konsumpcyjne, maszyny oraz obuwie i odzież. Natomiast Unia Europejska chętnie eksportuje do Chin: maszyny, urządzenia, pojazdy mechaniczne, samoloty i chemikalia. Ambitne plany rozbudowy Nowego Jedwabnego Szlaku oraz ekspansja Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych już wkrótce stworzą nowe możliwości w dziedzinie logistyki oraz importu i eksportu dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Wykorzystanie tych możliwości będzie jednak zależało od konsekwentnej realizacji postanowień z tegorocznego szczytu w Brukseli. Chiny potrzebują europejskich innowacji technologicznych, a europejskie firmy wzmocnienia systemu ochrony własności intelektualnej w Chinach. Jednym z czynników hamujących handel jest niewątpliwie brak przejrzystości polityki przemysłowej i pozataryfowej, która dyskryminuje zagraniczne przedsiębiorstwa. Silna i permanentna ingerencja rządu w krajową gospodarkę prowadzi do dominującej pozycji firm państwowych, a co za tym idzie nierówny dostęp do subsydiów i finansowania. Brak odpowiedniego poziomu ochrony inwestycji oraz nieegzekwowanie praw własności intelektualnej również wpływają na brak zaufania inwestorów.

Nowy Jedwabny Szlak – nadzieją dla polskiej branży TSL

Niestety jak do tej pory zaangażowanie chińskiego kapitału w inwestycje w Polsce nie spełnia oczekiwań. Zarówno umowy handlowe jaki i inne przedsięwzięcia warte miliony złotych można policzyć na palcach. Do połowy 2016 roku wartość skumulowanych chińskich inwestycji w naszym kraju wyniosła jedynie 462 miliony euro, podczas gdy w Rumunii 741 miliona euro, a na Węgrzech aż 2,1 miliarda euro. Dlatego polscy przedsiębiorcy z nadzieją patrzą na rozbudowę Nowego Jedwabnego Szlaku, na którego mapie Polska ma się stać już wkrótce istotnym punktem. Na jego rozbudowie z pewnością skorzystają polskie firmy transportowe i logistyczne. Towary z Chin już przybywają do nas drogą kolejową. Od 2013 roku pociągi z Chengdu jeżdżą do Łodzi. Na planowaną inwestycję składać się będzie również port lotniczy sprzężony z transportem kolejowym, drogowym oraz morskim.

Tomasz Rusak, Członek Zarządu oraz Dyrektor ds. Rozwoju w Rusak Business Services

X Polecamy artykuł:
Przestroga Czerwonej Królowej

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×