23 stycznia 2019

Cło i Finanse » Cło

Koparki na oleju opałowym

Koparki na oleju opałowym

Podczas kontroli przeprowadzonej w jednej z kopalni, funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego stwierdzili w koparkach olej opałowy.  Używanie oleju opałowego jako napędowego to zmiana przeznaczenia wyrobu akcyzowego, niezgodna z przepisami.

21 sierpnia 2017 r. funkcjonariusze udali się na teren jednej z działających w województwie świętokrzyskim kopalni w celu zweryfikowania informacji dotyczącej używania oleju opałowego do napędzania maszyn.

Wystawione faktury, które posłużyły do dokonania oszustwa, szacuje się na 570 mln zł.


W wyniku podjętych czynności kontrolnych, w zbiornikach paliwa 7 maszyn (koparki i kruszarki) stwierdzono obecność oleju opałowego. Łącznie ujawniono 3206 litrów oleju opałowego, a do zbadania  jego rodzaju  wykorzystano  specjalne testery.


Zgodnie z przepisami, olej ten powinien być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli do celów grzewczych. Różnica w opodatkowaniu olejów w zależności od ich przeznaczenia różnymi stawkami akcyzy powoduje, że nieuczciwi podatnicy wykorzystują olej opałowy jako paliwo do samochodów. W ten sposób omijają przepisy i nie płacą należnego podatku.

„Oszczędnemu" grozi teraz kara w postaci grzywny.


źr. KASPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×