18 stycznia 2019

Cło i Finanse » Cło

KAS uczestniczyła w operacji PANGEA X

KAS uczestniczyła w operacji PANGEA X

Od 19 sierpnia do 19 września 2017 r., została przeprowadzona dziesiąta edycja międzynarodowej operacji o kryptonimie PANGEA, wymierzonej w handel nielegalnymi lub podrabianymi lekami oraz sprzętem medycznym. Działania prowadzone były na terenie 123 państw, przy zaangażowaniu 197 organów policji, służb celnych i ochrony zdrowia. Polskie służby uczestniczą w akcji od 2009 roku. Obok Krajowej Administracji Skarbowej w działania zaangażowane były: Policja, Straż Graniczna oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

  • Współorganizatorami akcji, przeprowadzonej pod auspicjami INTERPOLU, byli: Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Światowa Organizacja Celna (WCO), Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnych (INTERPOL), Stałe Forum na temat Międzynarodowej Przestępczości Farmaceutycznej (PFIPC), Europejski Urząd Policji (EUROPOL).

Działania koncentrowały się na zmniejszeniu potencjalnych szkód dla społeczeństwa, spowodowanych nielegalnym obrotem środkami farmaceutycznymi, w szczególności za pośrednictwem Internetu.

  • W ramach akcji funkcjonariusze KAS m. in. kontrolowali przesyłki w obrocie pocztowym i kurierskim – również na lotniskach, monitorowali Internet, weryfikowali zatrzymane towary w przypadku podejrzenia o naruszenie praw własności intelektualnej.

W wyniku działań jednostek organizacyjnych KAS dokonano 70 zatrzymań, ujawniono prawie 70 tys. szt. tabletek i ampułek oraz 12 600 szt. igieł do akupunktury. Centrum Kompetencyjne e-kontrola Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu zidentyfikowało 38 sklepów i 3696 ogłoszeń z ofertą produktów farmaceutycznych takich, jak: leki na potencję, leki na odchudzanie i sterydy. Ustalenia zostały przekazane do Biura ds. Cyberprzestępczości KGP, w celu podjęcia dalszych czynności.

  • Efektem operacji PANGEA prowadzonej na terenie na terenie 123 państw jest wszczęcie 1.058 śledztw. Łącznie zablokowano 3.584 strony internetowe, a ponad 3.000 stron z reklamami nielegalnych farmaceutyków zostało zawieszonych.

Wśród fałszywych i nielegalnych leków przechwyconych podczas międzynarodowych działań były suplementy diety, pigułki zmniejszające ból, leki na padaczkę, tabletki dysfunkcyjne erekcji, leki psychotropowe i produkty odżywcze.

  • Oprócz leków operacja PANGEA X koncentrowała się także na sprzedaży nielegalnych urządzeń i środków medycznych, takich jak urządzenia dentystyczne i implanty, prezerwatywy, strzykawki, paski testowe medyczne i sprzęt chirurgiczny.

W wyniku prowadzonych na całym świecie działań odzyskano unikalne sprzęty o wartości pół miliona USD, zaś wartość zabezpieczonych potencjalnie niebezpiecznych leków to ponad 51 milionów USD. Zatrzymano około 400 osób.

źr.KAS


X Polecamy artykuł:
(Nie)bezpieczny autokar

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×