16 stycznia 2019

Cło i Finanse » Cło

KAS: Przechwycono przemyt farmaceutyków

KAS: Przechwycono przemyt farmaceutyków

Nielegalny przywóz do Polski farmaceutyków udaremnili funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Bobrownikach. 6300 kapsułek z środkiem przyśpieszającym metabolizm organizmu 41-letni Białorusin ukrył w dostawczym fiacie, którym przekraczał białorusko-polską granicę.


Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Bobrownik znaleźli 70 opakowań zawierających po 90 kapsułek farmaceutyków podczas rewizji fiata kierowanego przez 41-letniego Białorusina. Mężczyzna poukrywał je w kilku miejscach m.in. w skrzynce narzędziowej. Szacunkowa wartość rynkowa ujawnionych środków redukujących tkankę tłuszczową i wzmacniających metabolizm to ponad 21 tys. złotych.


W związku próbą przemytu funkcjonariusze z Bobrownik wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe. Podróżnemu grozi ponadto odpowiedzialność karna za naruszenie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne regulującej m.in. przywóz lekarstw na terytorium Polski. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tym zakresie mundurowi ze Służby Celno-Skarbowej powiadomili Policję.


Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne podróżny ma prawo przewozić pięć najmniejszych opakowań leku na własne potrzeby. W przypadku lekarstw przewożonych w celach handlowych bezwzględnie potrzebne jest zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Za naruszenie przepisów ustawa przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.


X Polecamy artykuł:
W zimie pod górkę

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×