26 maja 2019

Cło i Finanse » Cło

KAS przypomina o zakazie przywozu do Unii Europejskiej żywności pochodzenia zwierzęcego

KAS przypomina o zakazie przywozu do Unii Europejskiej żywności pochodzenia zwierzęcego
Funkcjonariusze Oddziału Celnego Port Lotniczy Lublin w trakcie kontroli podróżnych przylatujących z Izraela udaremnili kolejny już przypadek nielegalnego przywozu znacznych ilości artykułów pochodzenia zwierzęcego.

Już od 2009 roku obowiązuje zakaz przywozu na teren Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego, w tym również wyrobów mlecznych. Zakaz stosowany jest ze względu na ryzyko wprowadzenia do Unii Europejskiej chorób, m.in. ASF. Jednak pomimo szczegółowych informacji dla podróżnych na przejściu granicznym w Porcie Lotniczym Lublin - zarówno w formie plakatów jak i ulotek udostępnionych w kilku językach (również w języku hebrajskim) - co jakiś czas funkcjonariusze ujawniają próby przywozu zabronionych produktów.

Tym razem funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymali 32 kg przetworów mlecznych, przede wszystkim różnych gatunków serów. Podróżna, obywatelka Izraela, jak to z reguły bywa, tłumaczyła się nieznajomością przepisów. Przewożone artykuły spożywcze były w zasadzie jej jedynym bagażem. Kobieta twierdziła, że produkty miały służyć jako regionalne prezenty dla znajomych w Polsce.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podróżna musiała oddać przewożone artykuły spożywcze do utylizacji. Za próbę przemytu ukarana została mandatem w kwocie 500 zł.

Źródło: Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej
.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×