26 maja 2019

Cło i Finanse » Cło

KAS przeciwdziała rozprzestrzenianiu się wirusa ASF

KAS przeciwdziała rozprzestrzenianiu się wirusa ASF
KAS przypomina o surowych procedurach dotyczących wwozu na teren Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego.

Zakaz przywozu na teren Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego obowiązuje od 2009 r. Wprowadzono go ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania chorób, w tym afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi systematyczne działania, mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa ASF na terytorium Polski i UE. W tym zakresie korzysta z uprawnień określonych przepisami zarówno prawa unijnego, jak i krajowego. KAS kontroluje bagaż osobisty, przesyłki produktów pochodzenia zwierzęcego, przesyłki pocztowe i kurierskie, czy też czystość i dezynfekcję środków transportu, służących do przewozu żywych zwierząt.

Działania podejmowane przez KAS przynoszą wymierne rezultaty – tylko w tym roku, do połowy lipca zatrzymano 114 ton produktów pochodzenia zwierzęcego, skontrolowano 387 środków transportu powracających z państw trzecich po przewozie zwierząt, wymierzono 4440 mandatów za naruszenie zakazu przywozu ww. produktów. Dla porównania – w okresie od stycznia do lipca 2017 roku zatrzymano 119,5 tony zakazanych produktów pochodzenia zwierzęcego, skontrolowano 286 pojazdów i wystawiono 1311 mandatów.

W celu zwiększenia świadomości podróżnych KAS prowadzi akcję informacyjno – edukacyjną. Na granicy, przy drogowych pasach odpraw celnych wyświetlane są komunikaty dotyczące zagrożeń związanych z ASF. O zakazie wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego informują również plakaty umieszczone w pawilonach kontrolerskich, salach odpraw, budynkach kontroli szczegółowej, poczekalniach, peronach czy dworcach kolejowych. Podróżnym rozdawane są ulotki informacyjne w celu zapoznania ich z obowiązującymi zakazami.

Na przejściach granicznych znajdują się specjalne pojemniki, do których podróżni wjeżdżający do Polski zobowiązani są wyrzucić żywność pochodzenia zwierzęcego, w tym również przekąski, desery czy kanapki.
--------
Wirus ASF nie jest dla człowieka groźny, wywołuje natomiast zakaźną chorobę wirusową świń domowych, świniodzików oraz dzików. Jego rozprzestrzenianie się jest stosunkowo łatwe m.in. poprzez skażoną paszę, wodę oraz karmienie zwierząt odpadami kuchennymi.
źr. KAS

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×