24 czerwca 2018

Cło i Finanse » Podatki

Drakońskie kary za wyłudzenie podatku VAT

Drakońskie kary za wyłudzenie podatku VATProponowana przez większość rządową PIS nowelizacja Kodeksu karnego, przewidująca kary nawet 25 lat więzienia za wyłudzenia w podatku VAT, to wyraz bezsilności rządu, jak też braku jakiegokolwiek pomysłu systemowego uniemożliwiającego wyłudzenia podatku VAT. Powszechnie wiadomym jest, że nie wysokość kary, ale jej nieuchronność może spowodować zmniejszenie przestępczości danego rodzaju.
Należy sobie jasno powiedzieć: ten projekt zmian w Kodeksie karnym ma wyłącznie za zadanie zastraszenie przedsiębiorców. Czego nie kryje strona rządowa w uzasadnieniu projektu. Stąd kuriozalny pomysł, by różnicować odpowiedzialność karną w oparciu o kwoty brutto faktur, bez odniesienia się w jakiejkolwiek mierze do uszczuplenia należności podatkowych. Pomysł ten nie ma więc nic wspólnego z odpowiedzialnością za wyłudzenia VAT.
Przykładowo - posługując się pustą fakturą na kwotę 4 mln plus 23% VAT, wartość brutto tej faktury to kwota 4,92 mln zł, w tym uszczuplenie VAT 920 tys. A więc zagrożenie karą do lat 8. Natomiast wystawienie faktury na kwotę 5 mln plus 8% VAT, wartość brutto tej faktury to 5,4 mln  zł, w tym uszczuplenie VAT 400 tys. zł - a wiec zagrożenie karą do 25 lat pozbawienia wolności. Jak widzimy w przypadku nawet dwukrotnie niższych strat budżetu, mamy do czynienia z trzykrotnie większą karą.
Niestety po raz kolejny mamy do czynienia z projektem ustawy „złej zmiany”, który jest ewidentnym bublem prawnym, bardzo szkodliwym dla polskich przedsiębiorców. Należy bowiem zauważyć, że nie wprowadza różnicy pomiędzy uczciwym przedsiębiorcą, a przestępcą. Projekt ten jak czytamy w uzasadnieniu, w katalogu wyłudzeń podatku VAT wskazuje m. in. na opodatkowanie usług lub towarów objętych stawka podstawową, stawką obniżoną.
X Polecamy artykuł:
Klapki dla Gambii

Tak więc pomyłka w stawce podatkowej może skutkować odpowiedzialnością karną. Natomiast wszyscy wiemy jak skomplikowany jest podatek VAT i jak wiele wątpliwości stwarza ustalenie prawidłowej stawki podatku. O tym świadczy rozbieżność interpretacji wydawanych przez samego ministra finansów, jak też orzecznictwo WSA i NSA.
Zamiast wprowadzania drakońskich przepisów karnych, rząd PiS powinien zając się uproszczeniem przepisów prawa podatkowego materialnego i proceduralnego, tak by ułatwić przedsiębiorcom wywiązywanie się z obowiązków podatkowych.
źr. Nowoczesna

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×