25 maja 2018

Cło i Finanse » Podatki

Jednolity podatek przyniesie straty budżetowi państwa

Jednolity podatek przyniesie straty budżetowi państwaOdnośnie jednolitej daniny konieczna jest rzetelna dyskusja. Obecnie nie wiadomo jak ona będzie liczona, kto będzie opowiadał za jej liczenie, jaki będzie wymiar podatku i składki ZUS-owskiej. Największy niepokój 19% dla osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy rozliczają się za pośrednictwem PIT.
– To nie jest tak, jak minister Kowalczyk stwierdził w jednym z wywiadów, że bogaci prezesi banków zarabiający miliony płacą 19% podatku, a osoby zarabiające dużo mniej płacą 60%.Według moich informacji prezesi banków rozliczają się przez podatek dochodowy ze skalą progresywną – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.


Szara strefa i korupcja problemami przedsiębiorców

 – Likwidacja podatku liniowego 19% dotknie wszystkich tych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, zatrudniając inne osoby. Podatki mogą wzrosnąć nawet o 100% – to drastyczny skok. Podejrzewam, że osoby dotknięte tą sytuacją, będą się broniły na wszelakie sposoby. Część zapewne przejdzie do szarej strefy, część zaniecha działalności, a część znajdzie metody obejścia tego podatku. Już dzisiaj dochodzą słuchy o takich sposobach proponowanych przez kancelarie prawne i doradcze w Polsce. Bardzo pesymistycznie patrzę na rezultaty wprowadzenia jednolitej daniny, w szczególności odnośnie osób z własną działalnością gospodarczą, a nie będących prezesami banków.
 Bez względu na to, czy następny rząd będzie należał do PiS-u czy do innych ugrupowań politycznych, powinien wycofać się z tego podatku z uwagi na szkody już poniesione przez gospodarkę, jak i szkody, które gospodarka może ponieść w przyszłości – ocenił Arendarski.
źr.  eNewsroom.pl

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×