19 listopada 2018

Cło i Finanse » Podatki

"Drukarze" faktur zatrzymani

"Drukarze" faktur zatrzymani
Komórka Szefa KAS do spraw STIR doprowadziła do wytypowania tzw. producenta pustych faktur. 17 października 2018 r. Świętokrzyski Urząd Celno-Skarbowy w Kielcach sprawdził pięć lokalizacji na terenie trzech województw ― mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Zabezpieczone zostały nośniki danych oraz dokumentacja finansowo-księgowa. W akcji wzięło udział 28 funkcjonariuszy.


Działania komórki Szefa KAS do spraw STIR doprowadziły do wytypowania tzw. producenta pustych faktur. Śledztwo w sprawie karuzeli podatkowej prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie. Obejmuje ono grupę podmiotów wystawiających i wprowadzających do obiegu fikcyjne faktury VAT. Łączna wartość fikcyjnych, tzw. pustych faktur, wprowadzonych do obiegu przez grupę przestępczą wynosi ponad 6 mln zł.

Dotychczas zatrzymano jedną osobę, która usłyszała zarzut popełnienia przestępstwa. Za przestępstwo fałszowania faktur VAT grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i przeszukania.
--------
Komórka Szefa KAS ds. STIR ukierunkowana jest m.in. na typowanie podmiotów, które wystawiają i wprowadzają do obiegu faktury nie dokumentujące rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.
X Polecamy artykuł:
Wzrost płac znów przyspiesza


Dzięki zastosowaniu narzędzi analitycznych wykorzystujących informacje ze STIR oraz JPK, działaniami KAS obejmowana będzie co raz większa grupa „drukarzy faktur". Zachęcamy do eliminowania tzw. pustych faktur z rozliczeń podatkowych poprzez dobrowolne składanie korekt deklaracji, przed rozpoczęciem działań urzędów. Pozwoli to uniknąć negatywnych skutków po stronie podatnika, w tym konsekwencji karnych.
jagr./KAS

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×